Ciekawe informacje dotyczące właściwości ziaren kawy

Kawa to jeden z podstawowych artykułów spożywczych i jednym z ważniejszych produktów handlowych na świecie. Poprzez zawartość kofeiny kawa pełni rolę stymulującą. Pobudza organizm, zwiększa sprawność myślenia, obniża wyczerpanie psychiczne i cielesne. Ze względu na swoje właściwości pita jest przede wszystkim rano. Przyjemny wpływ kofeiny kawy następuje po mniej więcej 30 minutach. Palarnia kawy to jedno z priorytetowych miejsc w toku produkcji kawy, który daje możliwość temu cudownemu napojowi odpowiedni aromat, smak i barwę.

czas na filiżankę kawy

Autor: Katherine Lim
Źródło: http://www.flickr.com
Istotne jest, aby czas, jaki mija od chwili opuszczenia palarni kawy do zaserwowania kawy był jak najkrótszy – dowiedz się więcej. Kawa, transportowana z plantacji do palarni kawy bardzo się różni od tradycyjnych brązowych ziaren, jakie napełniamy ekspresy. Ma kolor jasnozielony i wygląda bardziej jak orzeszki ziemne w polewie. Żeby nadać jej odpowiednią formę i zapach, należy przeprowadzić proces palenia kawy, który jest końcowym etapem produkcji kawy w ziarenkach. Palarnie kawy stosują specjalistyczne piece , rozgrzane do temperatury 240-270°C przez okres od 3 do 30 minut. Długość procesu palenia kawy wpływa na kolor ziarenek i na smak przygotowanego z nich napoju.

Jaśniejsze ziarenka dają kawę bardziej delikatną i lekko kwaskowatą, odrobinę przybliżoną w posmaku do mocnej, zielonej herbaty. Z ciemniejszych ziaren zaparza się napój o głębokim aromacie i kolorze, z uchwytnym słodko-gorzkim smakiem karmelu. Ciepłota prażenia zależy zazwyczaj od odmiany ziaren i tego, jaką kawę planujemy z nich przygotować, ziarenka na espresso trzeba palić dłużej, niż te z przeznaczeniem na kawy mieszane z śmietanką. Po procesie palenia kawy ziarna są studzone przez strumienie zimnego powietrza a później zapakowane i jak najszybciej przewożone do odbiorców.

W kraju palarnie kawy stały się dość popularnym biznesem opierającym się na współpracy z restauracjami, motelami, kafejkami i różnymi punktami oferującymi napój wino bezalkoholowe gdzie kupić najlepszej wartości – sprawdź. Od niedawna, w miarę umasowienia się kawy w Polsce powstają również malutkie, wyspecjalizowane palarnie kawy, wykorzystujące stare sposoby i narzędzia do palenia kawy.