Postępujące schorzenie oczu w której dochodzi do defektu siatkówki

Zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła, postępujące schorzenie oczu, w wyniku jakiej dochodzi do uszkodzenia siatkówki, a szczególnie jej środkowej części, czyli plamki żółtej. AMD prowadzi do gorszego widzenia, a niejednokrotnie do zupełnej ślepoty.

morela

Autor: Thai Ho
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami dotyka również ludzi młodych.
W pierwszej fazie choroby przejawy są bardzo delikatne, a co bardziej istotne, można je dostrzec wyłącznie przy patrzeniu każdym okiem oddzielnie.

Zainteresowały Cię podane treści? Niezwykle nas to cieszy i jednocześnie zapraszamy Cię do wpisu autora po kolejną dawkę szczegółów.

Następne objawy to pogarszanie się widzenia, szczególnie na wprost. Obraz jest zamazany, mętny, mniej kontrastowy niż przedtem, a kolory wydają się wyblakłe. Pacjent może skarżyć się na skrzywienie obrazu, wrażenie pofalowania linii i szarą, albo czarną plamę przed okiem, jaka pojawia się zawsze w tym samym miejscu. Wiek jest jednym z kluczowych elementów wywołujących zwyrodnienie plamki żółtej.

akcesoria dentystyczne

Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com
Suchą formę AMD można próbować leczyć przy zastosowaniu farmaceutyków polepszających ukrwienie i obniżając stan cholesterolu. W wyższym stopniu niebezpieczna jest postać wysiękowa AMD.
Najbardziej nowoczesną strategię w leczeniu AMD stanowi przeszczep komórek macierzystych ze szpiku kostnego chorego. Nim komórki macierzyste pozostaną znowu wszczepione, szpik kostny jest szykowany w Laboratorium, gdzie wykonane zostają testy liczby i formy komórek macierzystych.

Wstrzyknięte z powrotem komórki macierzyste dysponują potencjałem umożliwiającym im na modyfikowanie się w różnorakie gatunki komórek, zdolne do regeneracji osłabionych tkanek oka. Postęp schorzenia wstrzymują również dwa leki ziołowe, miłorząb japoński i wyciąg z czarnej borówki.