Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny, przejawy i koszty leczenia

Zwyrodnienie plamki żółtej, tytułowane także „AMD” jest schorzeniem w siatkówce złączonym z wiekiem, powodującym stratę widzenia centralnego. Stanowi główną przyczynę pogorszenia ostrości wzroku u ludzi po 50 roku życia w krajach wysokorozwiniętych. Plamka żółta jest odpowiedzialna za nasze widzenie centralne. Na skutek jej działania możliwe jest czytanie, identyfikacja twarzy, oglądanie telewizji i jazda autem. Dzięki niej spostrzegamy również barwy.

leczenie wzroku w Optegra

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do pogorszenia widzenia, a niekiedy do zupełnej utraty widzenia centralnego – ograniczając, a czasem uniemożliwiając przeprowadzanie dziennych czynności. Choroba cechuje się leniwym i bezbolesnym przebiegiem. Pomimo tego w niektórych trafach AMD może rozwijać się w mgnieniu oka, powodując nieodwracalną utratę wzroku w niesłychanie krótkim okresie. Szablonowe przejawy to wykrzywienia w zauważaniu linii prostych, niewyraźne i mniej ostre widzenie centralne, jasna lub ponura kropka w środkowym polu zauważania, odkształcenie oglądanych obiektów, barwy wydają się być bledsze i mniej wysycone. Trzeba zdać sobie sprawę, jak dużą funkcję odgrywa plamka żółta – leczenie jej dolegliwości jest ogromnie istotne. Zwyrodnienie plamki żółtej jest drastycznie scalone z wiekiem. Symptomy pojawiają się przeważnie po 50. roku życia, jednakże są one efektem przemian, które przebiegały w ciele sporo wcześniej, pod wpływem rozmaitych elementów. Na występowanie AMD może posiadać znaczenie m.in. zbytnia ekspozycja na światło UV oraz dosadny poblask widzialny oraz długotrwałe i regularne rezydowanie w sztucznym oświetleniu. Niebezpieczeństwo zachorowania na AMD jest kilkakrotnie większe u palaczy tytoniu. Jeżeli chodzi o leczenie – w pierwszej hierarchii przeprowadzana jest diagnostyka polegająca na dokonaniu należytych badań, w tym testu Amslera. Do uzdrawiania wykorzystuje się farmaceutyki hamujące powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych. Poniektóre specyfiki są wstrzykiwane prosto do wnętrza oka. Terapia obejmuje parę zastrzyków, jakie podawane są w wyznaczonych interwałach czasowych. O dawce i częstości iniekcji doszklistkowych postanawia doktor po badaniach i wykonaniu OCT i angiografii fluoresceinowej. Leczenie to umożliwia spowolnić postęp schorzenia, a u większości pacjentów polepszyć ostrość wzroku.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak ważką rolę w codziennym życiu odgrywa plamka żółta – leczenie urazu jest niesłychanie istotne. Ceny zabiegów nie są tanie, niejednokrotnie dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, natomiast plusy są o wiele cenniejsze – cennik (zobacz bonding zębów kraków cena) usług.