Pierwsza pomoc ratuje życie

Każdy uczeń szkoły średniej jak i również każdy, kandydat na kierowcę jest świadomy jakie znaczenie ma pierwsza pomoc przedmedyczna. Przedmiot znany jako PO powinien nauczyć młodzież udzielania pierwszej pomocy. Służyły temu m.in. fantomy a także prezentowane na nich oddychanie metodą usta-usta oraz przywracanie akcji serca.

Instruktor wpajał uczniom potrzebę dokonania zakupu apteczki samochodowej jak i również udzielał im lekcji w jaki sposób jej używać. Przeważnie instruował również, jak opatrzyć zranione miejsce w przypadku złamań otwartych, co robić w momencie zakrztuszenia, utraty przytomności czy kontaktu z wrzątkiem lub ogniem. Więcej na temat szkoleń z udzielania pomocy przedmedycznej i innych na .

Defibrylator AED potrzebny w każdej firmie
Zazwyczaj ambitni i zaangażowani nauczyciele aranżowali wyjazdy do regionalnych centrów krwiodawstwa, debaty z funkcjonariuszami policji a także personelem medycznym. Przytaczali mrożące krew w żyłach opowieści o tragicznej w skutkach ignorancji zasad udzielania pierwszej pomocy. Z takich lekcji zazwyczaj niemało się wynosiło. Niektóre osoby przez następne kilkadziesiąt lat nie zapominają jak bez szwanku usunąć z samochodu ofiary wypadków jak się zachować w przypadku niekontrolowanego krwotoku, a nawet czym jest defibrylator AED.

Pierwsza pomoc przedmedyczna – na wagę życia
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nauki podczas kursu na prawo jazdy. 30 godzin teorii musi wystarczyć na dokładne poznanie zasad ruchu drogowego, technicznej obsługi auta, i właśnie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeważnie przeznaczone są na nią dwie godziny, w czasie których ratownik przerabia z adeptami na kierowców zadania testowe. Przy czym nie mówią one przykładowo o konieczności zaopatrzenia się na urlop (Polecamy wczasy z dietą owocowo-warzywną) apteczki turystycznej, ani o ćwiczeniach na reduktorach tlenowych. O niezbędnym w przypadku zatrzymania akcji serca defibrylatorze AED, który przywraca krążenie, nikt nie wspomina. Więcej o szkoleniach z pierwszej

Apteczka konieczność – konieczność, nie dobra wola
Co roku kilkadziesiąt tysięcy osób ginie w wyniku wypadków drogowych. Niektórych ofiar można byłoby uniknąć dzięki poprawnie zrealizowanym kursom pierwszej pomocy przedmedycznej i posiadaniu apteczki samochodowej. Na wakacyjny wyjazd mamy obowiązekrównież brać apteczkę turystyczną, która odporna jest na różnego rodzaju letnie nieudogodnienia oraz termometr bezdotykowy.

Świadomość społeczna związana z pierwszą pomocą przedmedyczną wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niektórzy ignorują ten temat, uważając, że ich nie dotyczy. Może może się zdarzyć, że będą potrzebowali ratunku. Jeśli dopisze im szczęście znajdzie się ktoś, kto ma odmienne zdanie i będzie mógł im tej pomocy udzielić.