Jąkanie u dzieci – sposoby leczenia, rezultaty

Rok temu w kinach panował film „Jak zostać królem”, który dorobił się kilku Nagród Akademii i wielkiego uznania na całym świecie. Opowiadał on historię króla Jerzego VI, mającego uciążliwą wadę wymowy. Krępując się przemawiać przed rzeszą swych poddanych, władca postanowił wynająć logopedę. terapia jąkania zakończyła się sukcesem i królowi udało się opanować uciążliwe jąkanie.

Mowa

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Lekarz z oscarowego obrazu czerpał z własnej intuicji. W ciągu kilku dekad medycyna (dermamed) i psychologia zrobiły ogromny postęp i współcześnie do wyboru znajduje się mnóstwo technik zwalczania problemów z jąkaniem u osób starszych i dzieci. Są podzielone na 3 kategorie, przypatrzmy się im dokładnie, sprawdź: Centrum Psychologiczne Sens

Do pierwszej kategorii klasyfikuje się analiza jąkania, to znaczy użycie nagrań osoby z wadą wymowy, żeby zrozumiała swoją ułomność i próbowała nad nią zapanować. Kolejny sposób to metoda cienia, w której jąkający próbuje naśladować sposób mówienia terapeuty, powtarzając po nim określone słowa. Bardziej złożona jest metoda Frazera, w której badacz ułożył wskazówki dla ludzi z wadą, mogące po długim czasie stosowania pokonać wadę. Ostatnią metodą z tej kategorii jest technika Froeschelsa, nakazująca pacjentowi, by zuł podczas rozmowy i starał się o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na mowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Następną grupę rozpoczyna technika Gutzmana, czerpiąca trochę z zadań oddechowych dla aktorów i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś bazuje na odpowiednich przerwach i intonacjach sprawiających trudności wyrazów, podobnie jaksposób Schwartza. Technika startu mowy skupia się na dobrym napinaniu narządów mowy. Nieco inaczej do problemu podchodzi technika, gdzie zaleca się leczonemu wyśpiewywanie zdań – w takiej sytuacji wada zanika.

W ostatniej grupie znajduje się trening negatywny, czyli wielokrotne symulowanie jąkania, które w końcu pomoże je zlikwidować. leczenie jąkania może zawierać też wszelkiego rodzaju medykamenty uspokajające i relaksujące, jednak efekt nie jest trwały. Mocno kwestionowaną techniką jest hipnoterapia.

Zobacz też: .

Co w sytuacji, gdy potrzebny jest nam logopeda lub neurologopeda? Najprościej użyć internetu i wklepać do Google frazę np. „logopeda Warszawa” i dobrać z rozległej listy możliwości.