
Lekarz z oscarowego obrazu czerpał z własnej intuicji. W ciągu kilku dekad medycyna (dermamed) i psychologia zrobiły ogromny postęp i współcześnie do wyboru znajduje się mnóstwo technik zwalczania problemów z jąkaniem u osób starszych i dzieci. Są podzielone na 3 kategorie, przypatrzmy się im dokładnie, sprawdź: Centrum Psychologiczne Sens
Do pierwszej kategorii klasyfikuje się analiza jąkania, to znaczy użycie nagrań osoby z wadą wymowy, żeby zrozumiała swoją ułomność i próbowała nad nią zapanować. Kolejny sposób to metoda cienia, w której jąkający próbuje naśladować sposób mówienia terapeuty, powtarzając po nim określone słowa. Bardziej złożona jest metoda Frazera, w której badacz ułożył wskazówki dla ludzi z wadą, mogące po długim czasie stosowania pokonać wadę. Ostatnią metodą z tej kategorii jest technika Froeschelsa, nakazująca pacjentowi, by zuł podczas rozmowy i starał się o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na mowie.

Następną grupę rozpoczyna technika Gutzmana, czerpiąca trochę z zadań oddechowych dla aktorów i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś bazuje na odpowiednich przerwach i intonacjach sprawiających trudności wyrazów, podobnie jaksposób Schwartza. Technika startu mowy skupia się na dobrym napinaniu narządów mowy. Nieco inaczej do problemu podchodzi technika, gdzie zaleca się leczonemu wyśpiewywanie zdań – w takiej sytuacji wada zanika.
W ostatniej grupie znajduje się trening negatywny, czyli wielokrotne symulowanie jąkania, które w końcu pomoże je zlikwidować. leczenie jąkania może zawierać też wszelkiego rodzaju medykamenty uspokajające i relaksujące, jednak efekt nie jest trwały. Mocno kwestionowaną techniką jest hipnoterapia.
Zobacz też: .
Co w sytuacji, gdy potrzebny jest nam logopeda lub neurologopeda? Najprościej użyć internetu i wklepać do Google frazę np. „logopeda Warszawa” i dobrać z rozległej listy możliwości.