Psychoterapia ratunkiem przed chorobliwą nieśmiałością

Strach przed drwiną, krytyka ze strony innych, trzęsące się dłonie, czy czerwienienie się w sytuacjach społecznych – to jedne z objawów lęku społecznego.

Może on przybierać różnorakie formy, inną dynamikę i intensywność, zależnie od cech danego człowieka. Osoba nieśmiała bywa przeważnie zmieszana i czujna w kontaktach z innymi, a jej działania są nacechowane wiecznym lękiem i unikami.

aromaterapia

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl

Specyficzne dla fobii społecznej jest znaczne pogorszenie ogólnego funkcjonowania, związane z ucieczką od wielu sytuacji międzyludzkich. Jeśli czujemy, że lęk jest na tyle paraliżujący, że utrudnia nam normalne funkcjonowanie, poszukajmy dobrego terapeuty. W tym celu, najlepiej zacząć od wpisania w wyszukiwarkę wybranych usług i miasta, w którym mieszkamy, np. „psycholog wrocław” lub „terapia wrocław”.

Dawne, ośmieszające doświadczenia w sytuacjach społecznych, bardzo często stanowią są powodem powstania lęku społecznego. Osoba, która w dzieciństwie ukształtowała obraz siebie, jako kogoś niekompetentnego, śmiesznego, niezdarnego i do tego strachliwego, zaś obraz innych osób jako siejących krytykę, oceniających, myśli, że jedynym rozwiązaniem jest zamknięcie się przed światem. Ludziom, którzy zmagają się z tym zaburzeniem, towarzyszy pogardliwa opinia na własny temat.

W życiu zazwyczaj są osobami perfekcyjnymi – stawiają sobie za cel zrobienie danej rzeczy bardzo dobrze, co przeważnie okazuje się nierealne i wiedzie do skrytykowania własnej osoby. Osoby cierpiące na lęk społeczny mają poczucie, że ich zachowanie było nie takie, jak sobie wymarzyli, zaś oczekiwania innych nie rzadko uznają za większe niż są one w rzeczywistości. Nawet, jeśli osoba z lękiem społecznym odniesie sukces, to nie tworzy jej pozytywnej oceny we własnych oczach. Wręcz przeciwnie, uważa, że teraz inni będą oczekiwać coraz więcej, a ona oczywiście poniesie same porażki.

Obraz innych oraz świata również nie jest kolorowy, a każdy kolejny dzień, to zmaganie się z własnym lękiem. Jeśli mamy podobne problemy, nie czekajmy, ale udajmy się do dobrego psychologa, który pomoże nam wyjść na prostą. Badania pokazują, ze bardzo dużo pacjentów poddanych psychoterapii poznawczo – behawioralnej doświadcza widocznej poprawy. Aby znaleźć dobrego terapeutę, wpiszmy w wyszukiwarkę np. „dobry psycholog (psycholog wrocław) wrocław” i wybierzmy odpowiedniego dla siebie.


Wyświetl większą mapę