Trudności z chodzeniem, bolesne stopy? To być może są haluksy. Co to jest? I jak z nimi walczyć?

Są tego typu schorzenia, które pokazują się bez wcześniejszych objaw, ale jednocześnie już dawniej zaczynały o sobie znać. Kłopot o którym wspominamy nie jest groźne dla życia, ale bardzo komplikuje życie, aż do tego stopnia, że niełatwo się poruszamy, więc możemy sprowadzić swoją aktywność do minimum. Haluksy, bo one są bohaterem niniejszego tekstu, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, z którą jednak możemy skutecznie wygrać.

Piękne stopy

Autor: Instytut Urody beautebar
Źródło: Instytut Urody beautebar

Haluksy operacja jest konieczna w momencie, gdy zmiany związane ze zwyrodnieniami stopy bardzo uniemożliwiają nam chodzenie. Jednak, jeśli chcemy poddawać się tego rodzaju zabiegowi oczekuje nas zbiór badań, przykładowo zrobienie zdjęć rentgenowskich. Niezwykle dobrą wiadomością dla osób, które chcą skorzystać z operacji na haluksy jest fakt, że w poprzednich latach techniki chirurgicznego leczenia tej choroby stały się jeszcze niezwykle profesjonalne. Zabieg taki pewnie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, używa się do tego celu zastrzyku z lidokainy. Ta dolegliwość określane jest też paluchem koślawym, jak więc robi się operację, jak wygląda leczenie paluchów koślawych?

Polega to na zabiegu osteotomi, czyli cięcia kości. Operację wykonuje się przy zastosowaniu niewielkiej tytanowej śrubki, ma ona wewnątrz dziurę, dzięki niemu możliwe jest by zrobić niezwykle małe nacięcie. Takie tytanowe śrubki odznaczają się niezwykle znaczną wytrzymałością, więc kość szybciej może się zrastać. Tego rodzaju śrubki posiadają równocześnie utrzymywać kość w nowej, wygodniejszej pozycji. Zdarza się jednakże, że śrubki poluzują, więc niezbędne jest ich zlikwidowanie. Ma to miejsce tylko wówczas, gdywystępuje podrażnienie.

Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków

Autor: 123rf
Źródło: 123rf

W tego typu sprawie pacjent jest poddany znieczuleniu ogólnie i miejscowo, zaś do usunięcia śrubki wykonuje się niewielkie nacięcie. zabieg jest jednak ostatecznością, a czasami należy wcześniej zapobiegać niż leczyć. Jeśli więc chcemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia trzeba kupować buty odpowiednio wyprofilowane, które nie uciskają na palce halluksy Wrocław stóp. Rozmiar musi być tez doskonale dobrany. To zmniejsza ryzyko wystąpienia haluksów, więc warto o tym pomyśleć.