Jakimi rzeczami zajmuje się stomatolog, a co robi ortodonta? Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Jakie są ich kompetencje?

Nie ma ucieczki przed dentystą, sporo osób o tym wie. Może i zabrzmi to dla niektórych brutalnie, ale tak rzeczywiście jest. Należy tym bardziej wiedzieć, czym zajmuje się dentysta, co robi stomatolog, a jakie rzeczy ortodonta, jakie występują różnice pomiędzy nimi?

wyrwany ząb

Autor: M M
Źródło: http://www.flickr.com
Stomatologia jest dyscypliną medyczną, jaka zajmuje się leczeniem zębów, ale także przyzębia oraz jamy ustnej. Tak jak wspomnieliśmy na początku, nie istnieje chyba inny dział medycyny, jaki wywoływałby tak wielkie mocje. Wizyt u dentysty boi się niemal każdy z nas. Jednakże gdy wziąć pod uwagę możliwości współczesnej stomatologii, istnieje już mniej powodów do obaw. Wciąż bardziej zaawansowane sprzęty, środki znieczulające jak i wypełnienia dają nam nadzieję na dostęp do bezstresowych zabiegów, na przykład dentysta dobry dentysta warszawa bielany Ursynów – ursynow.centrumdemed.pl/demed-ursynow/stomatolog/.

Są dwie podstawowe dziedziny stomatologii. Jedną z nich jest stomatologia zachowawcza i endodoncja. Opiera się ona na profilaktyce oraz leczeniu próchnicy. Endodoncja natomiast to leczenie kanałowe zębów. Drugi typ to stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja. Ortodoncja zajmuje się zapobieganiem występowaniu, a także poprawianiem wad zgryzu. Pacjentami ortodonty nie są tylko najmłodsi, albo młodzież. Dzisiejsza ortodoncja zaś już częściej zajmuje się również nieprawidłowościami w miejscu szczękowo-twarzowym. W obrębie ortodoncji można wyróżnić periodontologię. Skupia się ona na leczeniu schorzeń przyzębia jak i błony śluzowej w jamie ustnej.

odlew zgryzu

Autor: Alexandra E Rust
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z najbardziej znanych chorób, z jaką zmagają się periodontolodzy, jest parodontoza, jaka jest dosyć szeroko rozpoznawalna za sprawą reklamom telewizyjnym. Kolejnym typem jest protetyka. Jest to niesamowicie cenna dziedzina potrzebna wszystkim, którzy utracili swoje naturalne zęby. Ta dziedzina w ostatnich latach rozwija się niesamowicie szybko, co istotne odtwarzanie zębów możemy wykonywać dziś różnymi sposobami, od zwykłych koronek, po tytanowe implanty – pomocne źródła. W różnych gabinetach można liczyć na takie zabiegi, jak choćby ortodonta Warszawa Ursynów. W ten sposób mamy bardzo sporą szansę, by poprawić stan swoich zębów. Jak widać rodzajów lekarzy w tym temacie mamy całkiem sporo z każdej dziedziny, jednak to my musimy się przełamać i pójść do któregoś z nich. Lepiej przecież zapobiegać niż leczyć jak już jest za późno.