Jak bardzo ważne są komórki macierzyste dla naszej ogólnej kondycji – na czym polega ich zbawienne działanie?

Nasze ciało składa się z wielu różnych rodzajów komórek, są one nieodzowne dla stanu naszego zdrowia. Są one odpowiedzialne za standardowe czynności, o których nawet nie myślimy, jak bicie serca, oczyszczanie krwi przez nerki, prace mózgu i tak dalej. Bardzo istotną rolę w naszym organizmie odgrywają komórki macierzyste, budują one różne typy komórek, są one dostawcą też zupełnie nowych komórek. Ponadto, gdy komórki macierzyste ulegają podziałowi są w stanie kreować więcej komórek macierzystych. Przykładowo, komórki macierzyste skóry mogą tworzyć nowe komórki, naturalnie skóry, albo za takie, jakie są odpowiedzialne za produkcję melatoniny.

Badania, laboratorium

Autor: 123dan321
Źródło: http://www.sxc.hu
Komórki macierzyste są bardzo ważne dla zdrowia. Podczas choroby albo kiedy ulegamy urazom nasze komórki są bardziej narażone na uszkodzenia lub obumarcie ze względu na starzenie. To właśnie w takim momencie aktywowane są komórki macierzyste. Naprawiają one i odbudowują uszkodzone tkanki, a także zajmują się wymianą obumarłych komórek. W taki właśnie sposób komórki macierzyste dbają o nasze zdrowie zatrzymując jednocześnie przedwczesne starzenie się.

Komórki macierzyste to wiele różnych form. Naukowcy twierdzą, iż każdy narząd naszego ciała ma swoje komórki tego rodzaju. Przykładowo, krew zbudowana jest z komórek macierzystych krwi. Dodatkowo, takie komórki są obecne już od najbardziej wczesnych etapów ludzkiego embrionu

Prawdziwą nadzieją są embrionalne komórki macierzyste, czyli komórki z hodowli. Naukowcy są zaskoczeni i bardzo szczęśliwi z możliwości, jakie dają nam takie komórki. Mogą one tworzyć każdą z tkanek naszego ciała w trakcie rozwoju embrionu ludzkiego. Co to oznacza? Gdy zwykłe komórki macierzyste krwi tworzą jedynie komórki krwi, to embrionalne mogą wytwarzać krew, mózg, skórę i kości. Co więcej, embrionalne komórki macierzyste mogą budować narządy i tkanki, czego nie potrafią zrobić nawet dojrzałe komórki macierzyste. Powoduje to, iż są w one w stanie wyleczyć chore narządy. Czytaj

W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie wyróżnić kilka przeszczepów komórek macierzystych, jakie są zaakceptowane przez naukowców, to znaczy że są bezpieczne i sprawdzone. W tej grupie można wyróżnić przeszczep szpiku kostnego. Na uwagę zasługują też komórki macierzyste w kolanie, czyli naturalnie staw kolanowy, jaki możemy leczyć (polecamy stomatologia estetyczna kraków) komórkami macierzystymi. Podczas urazu kolana łąkotka narażona jest na pękniecie lub rozerwanie. Potrzebna jest wtedy operacja kolana. W tego typu sytuacji najskuteczniejszym sposobem, aby to naprawić jest artroskopowe zszycie poszczególnych części. Najlepsza metoda, to ta polegająca na naszyciu łatki z kolagenu wokół kontuzjowanej łąkotki. Kolagen jest istotnie nasączony komórkami macierzystymi, które bierze się od pacjenta w czasie zabiegu.