Badanie nasienia jako fundamentalne test przy leczeniu niepłodności.

Badanie nasienia pozwala sprawdzić jakość, szybkość i ilość plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla mnóstwa mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego działania na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest łatwa, tania i zezwala sprawnie wydobyć m.in. przyczynę niepłodności. Podstawowym krokiem w kierunku sprawdzenia płodności pacjenta jest wykonanie badania nasienia. W szpitalach można przeprowadzić badanie na płodność u pacjenta na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.

badania

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Mężczyzna musi jednak wcześniej skontaktować się z recepcją kliniki i uzgodnić dogodny termin. Przygotowanie do zbadania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Na wynik oczekujemy 3-4 dni robocze. Wielu badanym, mimo stworzenia odpowiednich, intymnych warunków – to badanie wydaje się krępujące, ponieważ domaga się masturbacji i wytrysku „na zawołanie”. Jednak badanie spermy jest naprawdę niezastąpione w czasie diagnostyki niepłodności. W wyniku badania zasadniczego scharakteryzowane są ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, ilość plemników na 1 ml nasienia, ogólna ilość plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników.

Prócz tego w badaniu głównym zrobiony jest HOS test. Badanie HOS test (test hipoosmotyczny) szacuje integralność błon plemników, dający nam wiedzę o prawidłowej działalności i żywotności plemników. Można też wykonać badanie nasienia (link do ciekawej strony) szczegółowe zawierające dodatkowo ocenę morfologii plemników, tj.

Czy szukasz na stronie urządzenia kosmetyczne sklep czegoś niezwykle zajmującego? Zachęcamy zatem do następnego artykułu. Musisz tylko wejść w ten link.

odsetek odpowiednio zbudowanych plemników oraz odsetek różnorakich wad budowy dotyczących główki, wstawki i witki plemnika, odsetek komórek spermatogenezy obecnych w ejakulacie, ilość leukocytów w 1 ml nasienia oraz liczbę komórek nabłonkowych i erytrocytów.

W badaniu nasienia możliwe jest też odkrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzny, o czym mówi obecność leukocytów (krwinek białych) i ujawnienie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest

badania

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

okrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi). Jeśli efekt badanie nasienia jest nieprawidłowy, trzeba je zrobić po około 3 miesiącach. W przypadku ponownych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i kuracja pod kontrolą lekarza androloga – szczegółowe informacje.

Następnym, specjalistycznym badaniem jest test SCD (Sperm Chromatin Dispersion). Jest to narzędzie do oceny odsetka plemników mających zwiększoną fragmentacje materiału genetycznego (DNA), która bywa jednym z głównych przyczyn spadku płodności mężczyzn. Duży poziom fragmentacji DNA plemników może decydować o:
– obniżonej zdolności do zapłodnienia,
– nieprawidłowościach w podziale zygoty i wczesnym rozwoju zarodka,
– częstszych, wczesnych i spontanicznych poronieniach,
– podwyższonym ryzyku uszkodzenia genomu,
– podwyższonym ryzyku przeniesienia wad genetycznych na potomków.