Jakie schorzenia związane z kończynami dolnymi są najbardziej doskwierające? Czy możemy coś z nimi zrobić?

Tak naprawdę najbardziej docenia się własne ciało, kiedy zaczyna coś w nim szwankować. Normalnie, kiedy czujemy się dobrze oraz nic nam nie dolega, to jakbyśmy byli znieczuleni. Nasze samopoczucie jest bardzo dobre, nasze życie lepiej się układa i wszystko jest po naszej myśli. Natomiast, kiedy dochodzi do problemów, to musimy zgłosić się po odpowiednią pomoc, by znów czuć radość życia. Jeśli mowa o naszym ciele, to są obszary mniej oraz bardziej podatne na ból i kontuzje, na pewno natomiast niektóre problemy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, tak jest na pewno z nogami.

po operacji kolana

Autor: toivo
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej w takich sytuacjach potrzebna jest artroskopia kolana. Jest to całkiem bezpieczna metoda diagnozowania i leczenia chorób stawów kolan. Wygląda to w ten sposób, że wprowadza się do kolana kamerę, przez co można sprawdzić wszelkie elementy stawu kolanowego. Przez kolejny mały otwór wprowadza się narzędzia artroskopowe, dzięki nim można naprawiać wszelkie uszkodzenia w stawie.

Po takim leczeniu kolano (uszkodzenie łąkotki objawy) nie wymaga unieruchomienia, natomiast na tydzień pozostaną dwa szwy. Sam zabieg nie zajmuje dużo czasu, przeprowadzany jest przeważnie w znieczuleniu ogólnym. Czasem natomiast wykonać trzeba bardziej skomplikowane zabiegi, jak rekonstrukcja kolana (). Więzadło krzyżowe przednie łączy piszczel z kością udową, przez to nie następuje przemieszczanie się piszczeli w przód. Istotne jest, żeby mechanizm tego rodzaju funkcjonował przy każdym możliwym kącie w jakim kolano może się zginać. Najbardziej powszechną przyczyną natomiast jest skręcenie kolana, na pewno zaś rzadziej uderzenie z tyłu w łydkę. Uraz doprowadza do utworzenia się krwiaka w stawie (więcej na temat endoprotezy).

RTG kolan

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej nie da się wyprostować kolana z powodu blokowania się kikuta więzadła pomiędzy kośćmi. Zdarza się jednakże, iż dolegliwości są niewielkie. Podobnie możemy powiedzieć o innych rekonstrukcjach, jak rekonstrukcja więzadła, gdyż przyczyny powstania skręcenia są podobne. Uszkodzenia takie powodują daleko postępującą niestabilność nóg, to poważne schorzenie, które trzeba jak najszybciej wyleczyć. Jeśli chodzi o wszelkie schorzenia kończyn dolnych, to należą one do tych najbardziej niekomfortowych, które chcemy jak najszybciej wyleczyć. Dojście do wcześniejszej sprawności w tym przypadku to kwestia naszego wygodnego funkcjonowania.