Jak rozpoznać własne nastroje

Drażliwość, problemy z pamięcią i koncentracją, spadek aktywności. Z całą pewnością zastanawiasz się, czy cierpisz na depresję. Zrób w związku z tym krok w dobrym kierunku i dowiedz się w czym tkwi przyczyna tego stanu. Na początek możesz wykonać test depresji Burnsa, który znajdziesz choćby w sieci. Wypełnienie testu zajmuje tylko kilka chwil, po których będziesz w stanie się dowiedzieć czy faktycznie chorujesz na depresję, a jeśli nawet, to w jakim stopniu jest poważna.

fototerapia
Gdy Twoje problemy ze zdrowiem nasilają się w czasie jesiennych lub zimowych miesięcy może to być depresja sezonowa. Jej objawy występują codziennie lub prawie codziennie i ”towarzyszą” przez okres co najmniej dwóch tygodni. Mijają porą wiosenną lub letnią.

Pomimo, że dokładne przyczyny powstawania depresji sezonowej nie są znane, sądzi się, że głównym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, kości bez syntezy witaminy D byłyby kruche, cykl dobowy organizmu byłby rozregulowany, a niektóre hormony nie byłyby wydzielane. Terapia opiera się na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym, jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia (dowiedz się więcej o fototerapii).

Zajrzyj do artykułu, który umieściliśmy pod poniższym linkiem oraz czytaj więcej (https://lotos.mielec.pl/laseroterapia/) na ten temat, który najwidoczniej Cię zaciekawił. Nie wahaj się!

Metoda ta przynosi zauważalne postępy (w 60-80%), a pierwsze rezultaty, takie jak zmniejszenie senności, apetytu i zmęczenia oraz zadowolenie z życia, jesteśmy w stanie zarejestrować już po kilku dniach jej stosowania. Ponadto, fototerapia jest bezbolesna, objawy niepożądane (np.: zaczerwienienie oczu lub bóle głowy) zdarzają się bardzo rzadko i może być stosowana także w domu pod kontrolą lekarską.

fototerapia

Czasem można się spotkać z opinią, iż w leczeniu depresji sezonowej wskazana jest wizyta w solarium. Nie jest to zgodne z prawdą, gdyż lampy w solariach nie mają działania antydepresyjnego.

Lampa do fototerapii została zaprojektowana w celu leczenia depresji sezonowej, jednak lista dolegliwości, które leczy jest znacznie szersza. Lampami leczymy na przykład depresję sezonową, objawy stresu dnia codziennego, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego a nawet łagodzenie dolegliwości związanych z przekwitaniem. Zatem, dajmy się skusić na własne słońce w środku zimy (zobacz stronę).