Lekarz neurolog jako lekarz odpowiedni w razie leczenia chorób związanych z układem nerwowym

Neurologia to odcinek medycyny zajmujący się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre schorzenia są domeną również neurologa jak i psychiatry. Neurologia para się głównie chorobami, których podstawą jest mechanizm nadwyrężający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się przeważnie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.

Model mózgu

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com
Neurolog leczy schorzenia obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego (mózgu), zajmuje się przeważnie chorobami, których podłożem jest proces niszczący układ nerwowy. Dużo chorób jest z pogranicza neurologii i psychiatrii.

Pisząc w wyszukiwarkę hasło neurolog warszawa (więcej w serwisie ), wyświetla nam się najwięcej lekarzy o tej właśnie specjalności. Choroby neurologiczne przeważnie mają dramatyczny przebieg, zwłaszcza jeśli dotykają ośrodków kontrolujących podstawowe funkcje życiowe organizmu (krążenie, oddech). Mogą się rozwijać jako choroby pierwotne lub być powikłaniem następnej choroby np. miażdżycy lub cukrzycy, które mogą się odbić na odpowiednim działaniu mózgu.

Diagnoza chorób układu nerwowego opiera się na wywiadach i bardzo gruntowym badaniu podmiotowym, ogląd budowy ciała, badanie głowy, nóg i rąk, tułowia, zbadanie czucia, chodu, mowy itp., które jest bazą diagnozy i prowadzenia

Kobieta z modelem mózgu

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com

dalszych badań.

W czasie wizyty neurolog zbiera informacje od pacjenta. Niektóre elementy z wywiadu mogą wskazać na przyczynę (etiologię) schorzenia pacjenta.Następnie neurolog (warto sprawdzić ofertę na – prywatna klinika neurologiczna wrocław) przeprowadzana badanie neurologiczne. Jest to potężne narzędzie w rękach dobrego neurologa, ponieważ umożliwia wykrycie, która część układu nerwowego niedomaga (jest uszkodzona). Ogromnie często badanie zezwala wykryć takie zmiany w układzie nerwowych, których nie da się wykryć innymi badaniami laboratoryjnymi.

Badanie obejmuje badanie głowy i szyi (nerwy czaszkowe), zbadanie kończyn górnych jak i dolnych, również ze stopami oraz zbadanie tułowia. Badania neurologiczne są badaniami bardzo długotrwałymi. Neurolog np. neurolog warszawa zleca też podstawowe badanie lekarskie. Przed wizytą u neurologa należy przygotować najnowsze wyniki badań podstawowych (morfologia, OB, poziom cholesterolu), zabrać ze sobą ważną dotychczasową specyfikację medyczną, przygotować wykaz wszystkich stosowanych leków zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty oraz leków ziołowych. Po badaniu ustalony jest dalszy plan postępowania diagnostycznego i leczniczego.