Nie bójmy się niesienia pierwszej pomocy

Życie ludzkie jest najważniejszą wartością , dlatego kompetencje związane niesieniem pomocy są w obecnym świecie niezastąpione. Od niepamiętnych czasów człowiek ma do czynienia z przykrymi w skutkach zdarzeniami, które zawsze łączą się z czyimś nieszczęściem – utratą życia, zdrowia lub mienia.

Umiejętności ratownicze są bardzo ważne zwłaszcza teraz, kiedy tak bardzo zwiększyła się populacja ludzi, gdy po drogach podróżuje coraz większa liczba aut. Najczęstsze zdarzenia, to zdarzenia komunikacyjne w ruchu kołowym .

Czy ten tekst przypadł Ci do gustu tak silnie, że chcesz zapoznać się z innym? To fantastycznie. Więc tu naciśnij i sprawdź sporo postów.

Wypadek autokaru, wiozący czterdziestu pasażerów, może stanowić problem. W takich sytuacjach trzeba uruchomić adekwatną liczbę ekip ratowniczych, zapewnić przewiezienie najciężej poszkodowanych do najbliższych oddziałów szpitalnych w celu zapewnienia im odpowiedniej opieki.

Dlatego o skuteczności działań w miejscu zdarzenia decyduje szybkość i precyzja podejmowania decyzji oraz sprawność wykorzystania dostępnego na miejscu zdarzenia personelu i aparatury. W chwili wezwania zespołu ratowniczego, udają się oni na miejsce wypadku, biorąc ze sobą walizkę lekarską oraz nosze. Nosze medyczne to rodzaj łóżka przygotowanego do transportu chorego albo rannego w pozycji leżącej. Nosze jako osprzęt medyczny jest zasadniczym wyposażeniem ambulansów, oraz śmigłowców jednostek ratowniczych. Współczesne nosze medyczne są lekkie i bardzo funkcjonalne – .

Zainteresował Cię ten wpis? Jeżeli tak, to śmiało kliknij także ten odnośnik. Podobne informacje zobaczysz również tutaj.

Są łatwe do utrzymania w czystości oraz w zachowaniu w dobrym stanie. Dodatkowo takie nosze medyczne zaopatrzone są także w wysuwaną podstawkę z kółkami do bezpieczniejszego i łatwiejszego przewozu.

Wiele ekip ratowniczych na świecie i w kraju, jest zaopatrzonych w tzw. zestawy segregacyjne. Zawartość zestawów segregacyjnych jest zależna od wielu czynników. Wynika ona głównie z profilu systemu ratunkowego i doświadczenia ratowników mających używać wyposażenia. Pakiet segregacyjny może być reorganizowany o dodatkowe doposażenie, np. nożyczki, ciśnieniomierz nadgarstkowy (opisany na ) czy nóż ratowniczy. Zestawy segregacyjne pomagają personelowi medycznemu, zarządzanie medyczną stroną działań ratowniczych, pozwalają oznaczyć ratowników odpowiedzialnych za wyznaczone etapy działań. Zestawy segregacyjne powinny być wyposażeniem karetek pogotowia, jednostek Państwowej Straży Pożarnej a także zespołów medycznych zabezpieczających lotniska jak również imprezy masowe.