Na czym zna się endokrynolog oraz w jakim momencie trzeba się do niego zwrócić?

W dzisiejszych czasach kiedy dostęp do świadczeń lekarskich jest łatwy, a ludzie mają większą świadomość konieczności by dbać o swoje zdrowie musimy bardziej zwracać uwagę na sygnały, jakie daje nam nasze ciało. Lepiej przed czasem reagować niż bagatelizować objawy. Ostatnio coraz częściej słyszy się o chorobach tarczycy. Jakiego rodzaju symptomy powinny zwrócić naszą uwagę i gdzie zwrócić się z tego typu problemami?

Problemami tarczycy zajmuje się dział medycyny zwany endokrynologią. Jest to nauka badająca wydzielanie hormonów. Musimy wiedzieć, że wszystkie komórki naszego ciała są zdolne do produkowania hormonów. Jedne w większym, a inne w mniejszym zakresie. Niektóre z takich komórek składają się na organy, które są gruczołami. Różnego rodzaju zaburzenia związane z pracą tego typu narządów mogą doprowadzić do stanów chorobowych, które zwane są zaburzeniami hormonalnymi. Jest to związane ze zbyt dużą ilością albo też z niedoborem określonych hormonów. Z tego powodu też często mówimy o niedoczynności lub też nadczynności. Jednak trzeba pamiętać, że nadmiary hormonów mogą być również wynikiem działania nowotworu, z tego powodu lepiej to sprawdzić. W dużych jak również małych miejscowościach nie brak dobrych specjalistów (czytaj więcej o „4Health” Centrum Dietetyki Klinicznej). Osobą, jaka będzie nam mogła pomóc jest endokrynolog Katowice na przykład są dobrym miejscem żeby takiego lekarza poszukać.

zabieg

Autor: Dreamstine
Źródło: Dreamstine

W związku z tym, które sygnały powinny nas niepokoić? Może to być na przykład nagła zmiana w obrębie masy ciała, spadek wagi albo przybranie na wadze. Niepokojąca jest też nadpobudliwość nerwowa jak również gorsza tolerancja na zmienne temperatury. Gdy zdarza nam się nagłe bardzo szybkie bicie serca lub oblewają nas nagle poty, pogorszył się wygląd nasze skóry może to także być objawem niepożądanych zmian hormonalnych.

Jeśli masz ochotę jeszcze bardziej przeanalizować omawiany tu problem, to kliknij ten link. Bez obawy, to wiarygodny link (http://www.aksonaxis.pl/rehabilitacja-kregoslupa-ledzwiowego/) – są tam zajmujące publikacje.

W przypadku pacjentek różnego rodzaju zaburzenia cyklu miesięcznego powinny zwrócić uwagę na możliwą chorobę.

Jak widzimy objawy są dość niejasne i mogą pasować do wielu schorzeń. Z tego powodu warto najpierw wykluczyć ewentualną chorobę tarczycy ażeby być w stanie w następnej kolejności zająć się problemami u odpowiedniego lekarza. Dlatego wizyta u endokrynologa jest naturalnym początkiem. Od niej trzeba rozpocząć. Należy zgłosić się do endokrynologa, który pomoże ustalić diagnozę. Czasami dzieje się bowiem tak, że bez skutku chodzimy od jednego specjalisty do kolejnego, gdyż nikt nie jest w stanie powiedzieć co nam dolega.