Korzyści oraz zalety płynące ze spożywania oleju z lnu, jego zastosowanie w codziennym żywieniu

Len jest wykorzystywany wszechstronnie w różnych dziedzinach od wielu lat. Już w starożytnej Grecji i Rzymie nasiona lnu, znane również jako siemię lniane, były stosowane podczas leczenia rożnych dolegliwości, przykładowo takich jak problemy z trawieniem.

zdrowa żywność

Autor: Sfera PR
Źródło: Sfera PR
A podstawowym elementem nasion, jaki ma największe znaczenie dla spożywających, jest olej, jeden z najstarszych i najzdrowszych tłuszczy roślinnych. Tłoczony jest na zimno z malutkich nasion, dawniej wykonywano to w sposób ręczny, obecnie wykorzystuje się mechaniczne prasy. Olej lniany to w pierwszej kolejności bardzo duże bogactwo tłuszczów, przede wszystkim tych najzdrowszych, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Nasiona lnu zawierają ich prawie połowę, a dzięki nim właśnie obniża się poziom niepożądanego cholesterolu. Poza tym tłuszcze nienasycone mają ogromny wpływ na odpowiednie działanie przewodu pokarmowego i oddechowego, regulują pracę wielu organów wewnętrznych i poprawiają ogólną odporność organizmu na infekcje. Niedobór tych składników w codziennej diecie może przyczynić się do zaburzeń pracy organizmu, a w rezultacie do poważnych problemów z ogólnym zdrowiem.

drzewko oliwne

Autor: meshugas
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tych właściwości olej z lnu to źródło wielu witamin i składników mineralnych. Szczególnie dużo posiada witaminy E, która również ma spore znaczenie w profilaktyce cholesterolowej i bardzo skutecznie zapobiega chorobom układu krążenia. Mając na uwadze te właściwości, butelka butelka wielorazowa z tym olejem znajdować się powinna w każdej kuchni. Jego spożywanie nie tylko będzie miało wpływ na stan naszego zdrowia, ale dzięki oryginalnemu smakowi można go świetnie wkomponować w wiele potraw. Olej lniany ze względu na swoje właściwości nie będzie się nadawał do smażenia posiłków, należy tego przestrzegać, bo pod wpływem wyższej temperatury wydzielają się w nim szkodliwe związki. Jest jednak doskonałym dodatkiem do wszelakich potraw na zimno, przykładowo sałatek lub sosów. Już kilka łyżek dziennie tego oleju może dostarczyć wielu cennych substancji, więc chyba każdy, komu zależy na swoim zdrowiu powinien włączyć ten rodzaj oleju do swojej codziennej diety.