Co wypada pamiętać o pierwszej pomocy przedmedycznej? Jakie są jej fundamentalne zasady?

Wielu z nas wydaje się, że prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebował naszej pomocy jest znikome. Aczkolwiek, nigdy nie mamy pewności, kiedy to właśnie będziemy zmuszeni pomóc rannemu w wypadku samochodowym czy osobie, która doznała zawału bądź udaru. Pierwsza pomoc to te czynności, które przeprowadzamy, by uratować kogoś, kto znalazł się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com

By je przeprowadzić nie trzeba być ani lekarzem ani ratownikiem medycznym. Istotne, by znać najistotniejsze zasady pierwszej pomocy. () Jeżeli znajdziemy się na miejscu jakiegoś zdarzenia, pierwsze, co powinniśmy zrobić to upewnienie się, czy wokół nas jest bezpiecznie, czy my jesteśmy bezpieczni. Następnie musimy oszacować, w jakim stanie jest poszkodowany. Jeżeli świadków zdarzenia jest więcej, klarownie i pewnie, zwracając się bezpośrednio do danej osoby, zwracamy się z prośbą, by zatelefonowała pod numer alarmowy. Jeśli jesteśmy samy, to my musimy wykonać telefon. Jeżeli poszkodowany oddycha układamy go w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli mamy podejrzenie, że nie oddycha, udrażniamy drogi oddechowy i przykładając ucho do twarzy oraz obserwując klatkę piersiową sprawdzamy, czy oddech (ozonator powietrza) występuje. Jeśli nie, przechodzimy do resuscytacji. Zasadą jest, że powinniśmy wykonywać w kółko 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy. I tak do momentu przybycia pomocy specjalistycznej, do momentu przywrócenia oddechu bądź, do chwili, w której zagraża niebezpieczeństwo reanimującemu.

pogotowie

Autor: Seluryar
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli jest w zasięgu ręki defibrylator aed (zobacz: ), który najczęściej znaleźć można w centrach handlowych, supermarketach, dworcach, czyli miejscach publicznych, w wielu sytuacjach okaże się przydatny. W wielu przypadkach mamy bowiem do czynienia z migotaniem komór. Defibrylator aed jest tak zbudowany, że po jego uruchomieniu uzyskujemy szczegółową instrukcję, w jaki sposób mamy działać. Gdy podłączymy pacjenta, bardzo ważne jest, by żadna osoba nie dotykała poszkodowanego.