Depresja – jak rozpoznać i leczyć tę chorobę?

to poniekąd nadal temat tabu. Osoby, które na nią chorują, same przed sobą wstydzą się przyznać do tego problemu, tym bardziej przed rodziną i znajomymi. Stąd tak wiele przypadków tej choroby nie jest odpowiednio leczonych. Wiele osób nie wie także, jak pomóc ludziom dotkniętym depresją, w jakich miejscach szukać wsparcia i jak powinno się zareagować, kiedy się z nią stykają.

kobieta podczas wizyty u psychologa
Pierwsze oznaki depresji najczęściej nie są jeszcze spajane z tym schorzeniem – charakterownia.pl/depresja-leczenie-rodzaje-objawy/. Jej objawy mogą pojawić się w związku z ciężkimi przeżyciami, śmiercią kogoś bliskiego, utratą pracy bądź sensu życia. Ale może to być także podłoże hormonalne, skutek zażywania niektórych leków, jak również innych schorzeń. Niekiedy zdarza się też, że depresja przychodzi bez żadnych konkretnych przyczyn. W takiej sytuacji jej leczenie wcale nie jest łatwe. Na depresję często cierpią także młode mamy, co jest skutkiem wahań hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety.
Działać trzeba zaraz, kiedy dojrzymy u bliskich osoby opisane objawy depresji. Dzięki temu terapia może być skuteczniejsza i pacjent szybciej powróci do normalnego funkcjonowania. Symptomy, jakie wskazywać na depresję, to zazwyczaj: niespokojny sen, uczucie niepokoju, brak siły do działania, nadwrażliwość, poczucie winy, zachowanie nieadekwatne do sytuacji, zbytnia impulsywność, problemy somatyczne, niepowiązane ze rzeczywistymi schorzeniami, stałe zmęczenie, czarne myśli. To właśnie klasyczne oznaki depresji.

lekarz psycholog

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com
By pomóc osobie, która cierpi z przyczyny depresji, najłatwiej poszukać pomocy u specjalistów (psychoterapeutka Katarzyna Włoch), czego doskonałym przykładem jest psychoterapia we Wrocławiu. Placówka we Wrocławiu pomoże przejść pacjentowi przez ten ciężki czas. Dla niektórych chorych, dobrym rozwiązaniem będzie grupowa terapia, a pozostali będą wymagali leczenia indywidualnego. Gdy choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium, wtedy może nawet nie dojść do rozwinięcia się depresji, a zakończy się jedynie na spadku nastroju oraz krótkotrwałej apatii. Aczkolwiek jedynie doktor (klinika stomatologiczna kraków) może wdrożyć właściwe postępowanie w przypadku tego typu schorzenia, dlatego decydując się na krok taki jak psychoterapia, dobrze postawić na kogoś posiadającego bogate doświadczenie w tym zakresie.