Gdy ktoś z naszych znajomych cierpi na depresję. W jaki sposób go wspierać?

Doskonale wiemy, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony – siedem dni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że grypa minie w określonym czasie. Ból głowy także nam przejdzie. Niestety, z depresją nie jest tak lekko. Nieleczona mogłaby doprowadzić do tragicznych skutków, a jej leczenie trwa czasami całe życie. Dlatego należy zatroszczyć się o chorego.

"leczenie depresji"

Autor: gωen
Źródło: http://www.flickr.com
Dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym rzeczywiście jest depresja. Bez zastanowienia potrafią powiedzieć cierpiącym na nią, żeby dali spokój i zrobili coś z sobą. Jak to zrobić, jeżeli nie ma się siły do życia? Trzeba wykazać się wielką wyrozumiałością, cierpliwością i empatią. Nawet zostaniemy odtrąceni, nie poddawajmy się. Mimo wszystko bądźmy z chorym. Czasami może zdarzyć się tak, iż nasza pomoc będzie wydawać się niepotrzebna. Jak ulżyć osobie, która wydaje się być za szybą? Czy to w ogóle jest realne?

Podstawową zasadą jest nie wypowiadanie słów w stylu „Będzie dobrze”, „Nie przejmuj się”, „Inni mają gorzej”. To potężny błąd, jaki może dodatkowo pogorszyć stan rzeczy. Ludzie chorzy są bardzo wrażliwi na tego typu wypowiedzi. Szczególne znaczenie ma również ton głosu. Musimy więc mieć się na baczności. Wyzwólmy w sobie dodatkowe pokłady empatii i bądźmy cierpliwi. Musimy całkowicie akceptować zachowania chorego. Zaproponujmy króciutki spacer. Leczenie (implant zęba warszawa) depresji światłem przynosi efekty. Jeśli nasz bliski nie ma na nic ochoty, nie zmuszajmy go. Możemy również kupić urządzenie typu lampa do światłoterapii – więcej o lampach do światłoterapii.

Jej używanie od 30 minut do 3 godzin każdego dnia już po tygodniu może przynieść polepszenie stanu chorego. Jeżeli nie, należy rozpocząć farmakologiczne leczenie depresji. Lampa do światłoterapii nie jest wyjątkowa droga. Co więcej możemy uczynić, aby pomóc? Nie zadawajmy zbędnych pytań. Czasami pytanie o błahe rzeczy jest dla osoby chorej bardzo kłopotliwe. Wystrzegajmy się porównań do innych ludzi. Zaakceptujmy depresję i niedobry stan zdrowia – więcej o lampach antydepresyjnych.

"światło"

Autor: Vassilis
Źródło: http://www.flickr.com
Powtarzajmy przy tym, iż depresja to stan przejściowy. Nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, kiedy nasz bliski uwierzy, że depresja nigdy nie minie. Nie dajmy się wpędzić w poczucia żalu, zmęczenia lub zwyczajnej złości. Nasza całkowita bezradność może być straszna, jednak musimy walczyć. Nie zatracajmy w tym wszystkim siebie. Wygospodarujmy trochę czasu tylko dla siebie. Kiedy chory zwycięży depresję, pozwólmy sobie na króciutki wyjazd na urlop.