Pierwsza pomoc w przypadku zagrożenia zdrowia i życia

Groźne dla zdrowia i życia zdarzenia, mogą spotkać każdego z nas. Nierzadko, podczas takich wypadków, dochodzi do zatrzymania krążenia, a więc następuje stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jak powinny wyglądać nasze działania jeśli jesteśmy świadkami owej sytuacji?

Wówczas należy jak najszybciej podjąć czynności reanimacyjne, aż do pojawienia się służb ratunkowych.
W miejscach dużych skupisk ludzkich coraz częściej można zauważyć urządzenia zwane automatycznymi defibrylatorami.

Jeżeli potrzebujesz analogicznych materiałów, co te opisane w tym opracowaniu, to w artykule zamieszczonym tu na pewno je odnajdziesz.

AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny, można obecnie kupić w wielu miejscach: ośrodkach zdrowia, na stadionach, pływalniach czy lotniskach oraz w każdym miejscu publicznym, w którym prawdopodobieństwo nagłego zatrzymania krążenia jest większe niż raz na 2 lata – rodzaje defibrylatorów na czarmed.pl/sklep/9-defibrylatory-aed. Są zrozumiale oznaczone i gotowe do pomocy. Fakt takiego dostępu i możliwości z nimi związanych wymusza na każdym obywatelu konieczność umiejętnego korzystania z AED.

Nim profesjonalny zespół ratowników otworzy kuferek lekarski (tego typu: ), kroki przez nas poczynione mogą zatrzymać chorego przy życiu.

pierwsza pomoc

Autor: Medisave UK
Źródło: http://www.flickr.com

Mimo, że świadomość społeczna na temat udzielania pierwszej pomocy przedstawia się coraz bardziej optymistycznie, to dalej jest niewystarczająca. Często ”poczynania” świadków zdarzenia sprowadzają się tylko do wezwania pogotowia. Cóż, na tym kończą oni swą pomoc. Nawet jeżeli posiadają wiedzę teoretyczną, zdobytą podczas pokazu, wykładu, czy nawet umiejętności praktyczne zdobyte na szkoleniu z pierwszej pomocy, to boją się je wykorzystać. Panuje powszechne przekonanie, że jeśli nie jesteśmy lekarzem, to „lepiej nie robić nic przy poszkodowanym, ponieważ można mu zaszkodzić”. Prawda jest zupełnym przeciwieństwem tego twierdzenia. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia KAŻDE działanie jest lepsze od biernego przyglądania się i oczekiwania na karetkę.Wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest społeczeństwu szczególnie potrzebna.

Pamiętajmy, dzięki jej wykorzystaniu może zmniejszyć się statystyka zgonów, których można by uniknąć. Statystyka jest tutaj jedynie smutnym odzwierciedleniem. Dzięki umiejętności udzielenia pierwszej pomocy jesteśmy w stanie podarować drugiemu człowiekowi drugie życie. Poza tym, sami dla siebie posiądźmy tę wiedzę, kilku naprawdę prostych czynności ratujących życie

.