Jeżeli masz kłopoty z kolanami lub zastanawiasz się, czy terapia czynnikami wzrostu jest dla Ciebie odpowiednia, zdobądź wiedzę na temat

Jedną z metod leczenia, stosowaną przez ortopedów jest terapia czynnikami wzrostu. Pożądanym efektem tej terapii jest stymulacja uszkodzonych tkanek do szybszej odbudowy. Z żyły pacjenta odciąga się ok. 40 ml krwi, aby uzyskać z niej osocze bogatopłytkowe – PRP (Platelt Rich Plasma). Taką substancję wstrzykuje się następnie do ciała pacjenta, w w okolicy uszkodzonego obszaru.

kolano

Autor: Eric Schmuttenmaer
Źródło: http://www.flickr.com
Bogate w czynnik wzrostu płytki krwi przyspieszają wówczas gojenie się chorych tkanek, zarówno miękkich, jak i kostnych. Terapia czynnikami wzrostu ma więc obszerne zastosowanie i jest bezpieczna, ponieważ odbywa się dzięki wykorzystaniu krwi pacjenta. Osocze pozyskane od dawcy wykorzystuje się bowiem tylko w wyjątkowych przypadkach.

W odniesieniu do poważniejszych chorób i kontuzji stawowych konieczna jest czasem operacja. Chirurdzy coraz powszechniej posługują w tym wypadku metodą artroskopową. Artroskopia kolana (tutaj) jest mniej obciążająca niż tradycyjny zabieg chirurgiczny. Skraca się wówczas czas pobytu pacjenta w szpitalu oraz unika się obszernego nacięcia, które wiązałoby się w przyszłości z brzydką szramą. Kolejną dobrą stroną takiego zabiegu jest przyspieszony proces rehabilitacji. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu dolędźwiowym lub ogólnym.

Czy poszukujesz na danej witrynie www (http://www.stajniaiskra.pl/) czegoś bardzo ciekawego? Zachęcamy zatem do nowego tekstu. Musisz tylko kliknąć w ten link.

Wykonana w tej sposób operacja kolana polega bowiem na wykonaniu w okolicy stawu niewielkich otworów, przez które

operacja

Autor: Expert Infantry
Źródło: http://www.flickr.com

wprowadza się do wewnątrz atroskop i przy użyciu właściwych przyrządów wykonuje się zabieg.

Artroskopia kolana zalecana jest m.in. w leczeniu urazów łękotki, kości i chrząstek oraz wiązadeł krzyżowych. Wykorzystuje się ją także w leczeniu schorzeń przewlekłych, ale nie tylko. Artroskop jest używany bowiem nie tylko w celach leczniczych, ale także w procesach diagnostycznych. Artroskopia nie zawsze znaczy zatem to samo, co operacja kolana (). Zwłaszcza, że używa się jej przy naprawie także pozostałych stawów, np. łokciowych, biodrowych, skokowych, barkowych i wielu innych. Warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronach internetowych prywatnych przychodni ortopedycznych lub skonsultować się z lekarzem, aby zdobyć na ten temat szerszą wiedzę.