Kto decyduje się na wizytę do psychologa oraz czego można się spodziewać w gabinecie

Na nasze wspaniałe samopoczucie składa się nie tylko pierwszorzędna kondycja fizyczna, ale również kondycja psychiczna. Wielu specjalistów psychologów twierdzi, że te dwie sfery pozostają w takim oddziaływaniu, że jeśli jedna zawodzi, to ta druga również nie ma się zbyt dobrze. Na wizytę do psychologa udają się zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym mające trudności w nauce bądź te, które sprawiają kłopoty wychowawcze.

psycholog

Źródło: flickr.com

To stwierdzenie jest bez wątpienia tylko potoczną opinią, bo życie codzienne pokazuje coś zupełnie innego. Do psychologa pukają również osoby dorosłe, które pragną lepiej gospodarować czasem czy poznać tajemnice własnej osobowości, co bywa szczególnie ważne dla osób szukających pracy. Przeanalizujmy zatem propozycję specjalisty, która posiada swój gabinet na Górnym Śląsku.
Dobry psycholog (p-w – psycholog kliniczny wrocław) na Katowice nie narzeka na brak klientów. A to za przyczyną szerokiej propozycji, która adresowana bywa do osób w każdym wieku. Niektórych może trochę zaskoczyć fakt, że do gabinetu na wizytę bywają zapisywane nawet niemowlęta. Jeżeli bobas ma kłopoty z spokojnym snem, a pediatra nie dopatruje się w tym jakiejkolwiek choroby, to pomoc psychologa może stać się zbawienna. Z kolei dzieciaki w wieku szkolnym i młodzież trafiają do gabinetu z innych powodów. Zazwyczaj są one kierowane do psychologa, bo ich zachowanie jest nieakceptowalne. Zwłaszcza nastolatkowie mają trudności z agresją, co w znaczny sposób utrudnia kontakty z równolatkami. Dodatkowo napastliwi uczniowie bywają prawdziwym zagrożeniem, tak dla pozostałych uczniów, jak i dla wykładowców.

Od wizyty u psychologa nie wymawiają się również osoby dorosłe. Prześladowanie w familii, anomalie emocjonalne czy chęć rzucenia palenia – to tylko wybrane problemy z jakimi spotkamy się w dojrzałym wieku. Pomoc z zakresu psychologii jest obecnie powszechnie dostępna. W prywatnych gabinetach należy oczywiście płacić za wizytę, ale poradnie psychologiczno-pedagogiczne są ośrodkami państwowymi, które dla uczennic świadczą usługi bez opłat.

A czego możemy się spodziewać w czasie spotkania? Terapia opiera się głównie na konwersacji, dzięki której specjalista jest w stanie postawić diagnozę. Kolejne wymiany zdań mają już na celu zlikwidować istniejący problem. Wspomniany już tutaj dobry psycholog z Katowic będzie również dysponował kompletem różnego rodzaju testów psychologicznych, które pomagają dogłębniej poznać ludzką osobowość. A skrzaty będą w trakcie wizyty układać klocuszki albo malować obrazki.