Plusy i minusy specjalistycznych badań prenatalnych we wczesnym wykrywaniu wad wrodzonych

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka na pewno rozważa, jakie badania trzeba zrobić, aby nabrać pewności, że nic nie grozi zdrowiu jej dziecka. Przeważnie przy właściwym przebiegu ciąży, wystarczą typowe badania, realizowane podczas wizyty u lekarza. Może się jednak zdarzyć, że lekarz zaleci dodatkowe badania po to, by dokładnie rozpoznać wykrytą zaburzenie. Celem tekstów prenatalnych jest szybkie wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu. Wykonuje się podczas trwania ciąży. Naturalnie tą metodą wadę można też wykluczyć, jeśli ginekolog stwierdził możliwość jej wystąpienia na podstawie standardowego USG.

dziecko

Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesny rozwój medycyny i badania płodu, daje duże możliwości wczesnego wykrywania i terapii wielu wad wrodzonych. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym szybciej można opracować najlepszy plan leczenia. Przeważnie, jeśli wada jest uleczalna, to zabieg można wykonać tuż po porodzie, a czasami nawet w czasie ciąży (poznaj ofertę badań prenatalnych). Oczywiście są to niekiedy ryzykowne procedury, jednak mogą uratować życie dziecka. Warto jednak mieć świadomość, że inwazyjne badania prenatalne także niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Mimo to wczesne wykrycie problemu płodu, przekłada się na szybkie podjęcie leczenia.

O czym jeszcze należy wiedzieć? Przede wszystkim, że badania podczas trwania ciąży trzeba wykonać na wczesnym etapie ciąży. Pierwsze testy można zrobić już pod koniec pierwszego trymestru. Aktualnie rozróżnia się dwie grupy testów prenatalnych. Pierwszy rodzaj to badania nieinwazyjne, przykładowo typowe badanie ultrasonograficzne lub USG 4D, a także test PAPP-A. Są to badania bezpieczne dla ciąży, jednak nie gwarantują one stuprocentowej pewności, co do wyniku. Z reguły dopiero na ich podstawie ginekolog – polski ginekolog dublin – zleca niezbędne badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy wady wrodzonej i tym samym jej potwierdzenie. Są to między innymi amniopunkcja czy fetoskopia.

Jeśli zachodzi potrzeba wykonania podobnych badań, kobieta powinna się przygotować na możliwe powikłania i stres związany z oczekiwaniem na wyniki. Badania można wykonać w renomowanej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli ginekolog wystawi właściwe skierowanie. Niestety komercyjne badania w tym zakresie są dosyć kosztowne, dlatego nierzadko kobiety decydują się na państwową służbę zdrowia (strona z cennikiem badań prenatalnych).