Również masz problemy z kolanem? Poznaj zabieg po jakim Twoje kolano będzie jak nowe

Gdyby zestawić wszystkie zabiegi wykonywane na ludzkim ciele liczba byłaby zatrważająca. Nawet lekarze, którzy w społeczeństwie uchodzą za prawdziwych specjalistów, i którzy w każdym rankingu zaufania społecznego, plasują się na wysokich pozycjach, znają jedynie wycinek tego zagadnienia – ograniczonej do własnej specjalizacji. Są jednakże zabiegi dosyć powszechne, lecz nie do końca znane. Jednym z tego typu zabiegów jest artroskopia kolana, czyli metoda diagnostyki oraz leczenia chorób kolanowych.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com
Sam zabieg jest rzeczywiście mało inwazyjny. Po prostu przez centymetrowy operacyjny dostęp wprowadza się kamerę do kolana, dzięki jakiej możemy obejrzeć każdy z elementów stawu kolanowego. Przez inny centymetrowy dostęp można wprowadzić narzędzia do artroskopii, to za ich sprawą można zreperować uszkodzenia występujące wewnątrz stawów. Po zabiegu kolano (łąkotka w kolanie) nie musi być unieruchomione, zaś na 7 dni pozostawia się dwa szwy. Zapoznaj się z artykułem

Zabieg nie jest czasochłonny, trwa około dziesięciu do trzydziestu minut, a wykonywany jest w ogólnym znieczuleniu. Co istotne, po zabiegu nie ma potrzeby, aby pacjent zostawał w szpitalu, po kilku godzinach jest już w domu. Kiedy w ogóle powinniśmy wykonać artroskopię kolana?

Najczęściej dzieje się tak po urazach stawu kolanowego. Zaliczają się do nich: uszkodzenie więzadeł krzyżowych, uszkodzenie łąkotek lub złamanie chrzęstno-kostne. Tego typu zabieg też jest konieczny w przypadku przewlekłych dolegliwości kolana, do których możemy zaliczyć: choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej czy liczne wysięki stawu kolanowego. Artroskopia również jest niezbędna celem leczenia stanu zapalnego kolana lub usuwania ciał wolnych kolana. Jakie badania są konieczne, aby zaliczyć dany przypadek do zabiegu artroskopii kolana? W sumie wystarczające jest badanie kliniczne specjalisty ortopedy. Jeśli pojawią się wątpliwości na takim etapie badania, robi się rezonans magnetyczny, zdjęcia rtg, USG. W trakcie zabiegu można usunąć ciała wolne ze stawu, przyszyć lub usunąć uszkodzoną łąkotkę, wygładzić chrząstki stawowe. Więcej na

Można też usunąć fałdy błony maziowej, wypłukać staw kolanowy czy dokonać rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Niektórzy ponadto twierdzą, że bardziej korzystny od artroskopii kolana jest zabieg z „otwarciem” kolana. To oczywiście nieprawda, bo po artroskopii przede wszystkim jest zdecydowanie mniej powikłań, jest też znacznie krótszy okres rehabilitacji. To znaczy, iż operowany szybciej powraca do swoich codziennych zajęć. Prawie niewidoczne są również blizny po operacji, a co także istotne, pacjent nie musi zostawać w szpitalu, ponieważ już po kilku godzinach może wrócić do domu.