Poznaj sposoby, gyż da się zniwelować taką przypadłość jak jąkanie

Jąkanie się to zaburzenie mowy, które, spotykana jest częściej u chłopców. Tego typu zaburzenia najczęściej pojawiają się, gdy dziecko zaczyna uczyć się mówić. Właśnie wtedy opiekunowie mają okazję ujrzeć pierwsze problemy dziecka, które zaczyna mieć trudności z płynnym wypowiadaniem słów. Zjawisko jąkania się może mieć wiele przyczyn, stąd żeby dobrze poznać dolegliwości naszego dziecka, musimy udać się do lekarza.

mowa

Źródło: flickr.com

Jąkanie polega jest wynikiem skurczów mięśni artykulacyjnych, fonacyjnych i oddechowych. Wskutek tego typu zaburzeń osoba, która się jąka może mieć problem z wypowiadaniem poszczególnych głosek, przerywaniem w trakcie wypowiadania się, kilkukrotnym repetowaniu poszczególnych fragmentów zdań i wyrazów. Na małe dzieci z takimi problemami warto szczególnie zwrócić uwagę, ponieważ może się zdarzyć, że celowo będą unikać wypowiadania trudnych wyrazów. Może się zdarzyć, że unikanie mówienia poprowadzi do wycofania się z tej aktywności, zamiast poprawy sytuacji. Poza tym stanem, który prowadzi do alienacji chorego jest właśnie jąkanie leczenie (odsyłam tutaj: ) natomiast ma pozytywny wpływ na pewność siebie.

Przyczyn jąkania się może być wiele. Oprócz mechanicznych problemów, których najczęściej przyczyną jest wadliwa budowa aparatu mowy, mogą też wystąpić zaburzenia na tle neurologicznym. Często zdarza się również, że dziecko zaczyna się jąkać, chociaż wcześniej mówiło poprawnie. Wtedy należy wziąć pod lupę wszelkie kwestie psychologiczne, ponieważ silne traumatyczne przeżycia także mogą wywołać zaburzenia mowy.

W chwili gdy problemem są zaburzenia neurologiczne, to należy się zwrócić do specjalisty – neurologopedy, który zajmuje się diagnozą i leczeniem osób z tego rodzaju schorzeniami. Neurologopeda (np.: ) może nam bardzo szybko przyjść z pomocą. Jąkanie bowiem to zaburzenie, które praktycznie zawsze jest wyleczalne. Skuteczna terapia terapia uzależnień warszawa bardzo dużo może zdziałać, przede wszystkim poprawić komfort życia. Terapią są zwykle różne ćwiczenia, polegające na trenowaniu samego aparatu mowy. Ćwiczenia takie można robić wszędzie. Poza wizytami w gabinecie pacjenci powinni również ćwiczyć w domu. W zasadzie to właśnie regularność ćwiczeń gwarantuje sukces terapii.