Jakimi sposobami radzić sobie można, jeżeli u dziecka wystąpią jakieś kłopoty w rozwoju ruchowym czy neurologicznym.

Każdy z rodziców marzy o tym, aby jego dziecko urodziło się w pełni zdrowia i później nie miało żadnych kłopotów w późniejszym życiu. W większości przypadków rzeczywiście tak jest, poza okresowymi przeziębieniami i innymi niegroźnymi schorzeniami dzieciom nic innego, poważnego się nie dzieje.

Jednak

mózg

Autor: NIH Image Gallery
Źródło: http://www.flickr.com

trafiają się przypadki, gdy pojawi się jakieś schorzenie neurologiczne, ortopedyczne czy genetyczne, jakie wymagać będzie odpowiedniej rehabilitacji oraz opieki. Niekiedy problemy będą miały swój początek już w okresie ciąży, przy porodzie czy ujawnią się już w późniejszym wieku. Jednak w każdym przypadku konieczne będzie jakieś leczenie, które w wielu przypadkach może pozwolić młodym osobom normalnie funkcjonować i niekiedy zupełnie się pozbyć choroby. Ważne przede wszystkim będzie to, aby leczenie takie w ogóle podjąć, ponieważ niektórzy rodzice mogą sobie odpuścić walkę i godzą się z takim właśnie stanem ich dzieci. Obecnie do dyspozycji jest sporo skutecznych sposobów rehabilitacji, jakie wielokrotnie dużo mogły pomóc.

dziecko

Autor: iStock
Źródło: iStock

Jedna z nich to metoda rehabilitacji bobath, stworzona już na początku lat czterdziestych ubiegłego wieku. W jej założeniach jest szeroka pomoc rozwoju we wszystkich obszarach ruchowych, poprzez stymulację wybranych mięśni i równoczesne ograniczanie niepożądanych odruchów.

Terapia jest prowadzona w taki sposób, żeby poprzez regularne ćwiczenia wykluczyć nieodpowiednie wzorce ruchowe, za to jak najbardziej umacniać te, które są właściwe. W wielu przypadkach bardzo przydatna jest także integracja sensoryczna Warszawa. W kilku słowach jest to proces, który organizuje w mózgu wszystkie informacje, jakie dopływają z narządów i w oparciu o nie panuje nad koncentracją oraz mięśniami – sprawdź integrację sensoryczną w Warszawie. Część dzieci ma jednak większe lub mniejsze kłopoty z koordynacją ruchową czy nauką, i często przyczyną takich problemów są właśnie zaburzenia w tej materii. Terapia (zobacz również elektroterapia stargard) integracji sensorycznej za pomocą specjalnych ćwiczeń będzie uczyć dzieci odpowiedniego reagowania na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce.