Podstawowe informacje o zezie, jakie są przyczyny jego pojawiania się i w jaki sposób można je leczyć.

Mając prawidłowy wzrok obie gałki oczne będą podążać dokładnie w tę samą stronę. Steruje tym skomplikowany mechanizm mięśni które są odpowiedzialne za poruszanie gałką. Jeżeli z jakiś powodów mięśnie te zostaną osłabione lub coś się z nimi stanie, to pojawia się problem z równoczesnym koncentrowaniem wzroku na jakimś przedmiocie. Zewnętrznym rezultatem takiej sytuacji jest uciekanie jednego lub obu oczu na boki, czyli popularny zez. Powodów tej choroby jest parę, może się ona pojawić przeważnie u dzieci, ale również dorośli mogą w pewnych okolicznościach na nią zachorować.

Jeśli chodzi o dorosłych częste przyczyny to cukrzyca, nadciśnienie i kłopoty z nerwami albo mięśniami wzrokowymi. Lekarze wyróżniają kilka odmian zeza, w zależności od kąta odchylenia oka będzie to zez rozbieżny, zbieżny, ku dołowi i górze oraz skośny. Jednym z rodzajów tej choroby jest zez zwany ukrytym, który polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu tylko niektórych mięśni. W takim przypadku będą się pojawiać problemy z tym, że poszczególne oczy płyn do soczewek przejmują naprzemiennie widzenie.

oko

Autor: Nithi Anand
Źródło: http://www.flickr.com

Większy zez może być łatwo zauważony przez rodziców, lecz często zachodzi potrzeba jego diagnozy u okulisty. Na szczęście obecna wiedza medyczna daje wiele metod pozwalających na dość skuteczną eliminację takiego problemu. Profesjonalna klinika okulistyczna w pierwszej kolejności powinna bardzo dokładnie zbadać osobę która ma zeza, a później zaproponować odpowiednie leczenie – poznaj Optegrę.

Czasami do dyspozycji będzie parę technik i wspólnie z prowadzącym lekarzem będzie trzeba znaleźć najbardziej odpowiednią. W wielu przypadkach powinno wystarczyć zastosowanie odpowiednich ćwiczeń które będą wyrabiać odpowiednie widzenie, bardzo przydatne będą również odpowiednie okulary. Przy pewnych rodzajach tej choroby dają one bardzo dobre wyniki, jednak niestety nie przy wszystkich. Przy trudniejszych przypadkach może się okazać konieczna operacja zeza, która ma poprawić funkcjonowanie mięśni przy oku – wylecz zeza. Przy dzieciach istotne jest, żeby leczenie zacząć tak szybko jak się da, wtedy jest sporo szans na znaczną poprawę.