Badania lekarskie – dlaczego dobrze jest się dzisiaj badać i jak często wykonywać najważniejsze badania?

Choroby, im szybciej są wykrywane, tym prościej je leczyć, szczególnie jeśli chodzi o coraz częściej dziś występujące nowotwory, które powodują zgon tysięcy ludzi. W Polsce badania profilaktyczne niestety nadal nie są wystarczająco popularne i wiele chorób diagnozuje się za późno.

Badanie mammograficzne

Autor: Governo do Estado de São Paulo
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem może być chociażby nowotwór piersi, który jest jedną z najczęściej występujących przyczyn zgonów kobiet. Szybko wykryty pozwala nie tylko na prostsze wyleczenie, ale również umożliwia zachowanie piersi. Nie jest konieczna jej amputacja. Kobieta powinna z tego powodu regularnie, raz w miesiącu samodzielnie sprawdzać piersi, poddawać się USG piersi oraz mammografii. Takie badania są dzisiaj coraz łatwiej dostępne, jednak cały czas stosunkowo niewiele kobiet z nich korzysta . Identycznie sytuacja przedstawia się z rakiem szyjki macicy, który rozwija się dość podstępnie, gdyż w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Wykonywana raz w roku cytologia może uchronić przed śmiercią z powodu tego nowotworu, jako że pozwala na jego wczesne zdiagnozowanie oraz usunięcie zagrażających komórek. Każda kobieta po 25 roku życia ma prawo do poddania się bezpłatnej cytologii raz do roku – polecana strona . Koszt badania w prywatnym gabinecie także jest niewielki, około 50 złotych.

Pobieranie krwi

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Bardzo pomocnym badaniem, bez względu na płeć czy wiek, jest analiza żywej kropli krwi, która pozwala na wykrycie obecności w ludzkim organizmie obecności grzybów, pasożytów czy zakwaszenia – jak wygląda badanie krwi?. Analiza jest dosyć łatwym zabiegiem, więc dobrze jest pokusić się o jego wykonanie.

Nie zwlekaj – kliknij w źródło (https://fibroadenoma.pl/) i raduj się stworzonymi tam świeżymi tekstami. Na pewno pogłębią one Twoją znajomość rzeczy na ów temat.

Zalecane badania profilaktyczne są różne w zależności od wieku. Dobrze jest zapytać swojego lekarza o to, jakie badania koniecznie należy wykonać. Do lekarza nie powinno się chodzić jedynie w momencie, w którym coś boli, ponieważ zdarza się, że wtedy jest już za późno na efektywną pomoc. Nigdy nie można lekceważyć dziwnych objawów i liczyć na to, że same przejdą. Podobna niefrasobliwość może bowiem kosztować pacjenta jego życie. Regularnie dobrze jest wykonać podstawowe badanie krwi, które bardzo wiele mówi o zdrowiu określonej osoby. Wczesne zdiagnozowanie większości chorób daje szansę na komfortowe życie, a koszty leczenia są zdecydowanie niższe.