Czy masz cechy, aby zostać ratownikiem medycznym? Sprawdź jakie predyspozycje powinieneś posiadać. Czy jest to zajęcie dla ciebie?

Ratownik medyczny to pracownik zakładu opieki zdrowotnej. Jest on uprawniony do udzielania świadczeń zdrowotnych, najbardziej w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia albo życia. Jego najbardziej istotne zadania to szybka, sprawna, profesjonalna interwencja ratownicza.

pierwsza pomoc

Autor: The U.S. Army
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy ma miejsce wypadek ratownik medyczny musi jak najprędzej przybyć na miejsce wezwania, aby zabezpieczyć takie miejsce i jednocześnie zapobiec powiększania się liczby poszkodowanych. Jego zadaniem jest ocena stanu zdrowia a także stopnia ciężkości urazów, musi udzielać pierwszej pomocy i podtrzymywać funkcje życiowe. W trakcie transportu poszkodowanego do szpitala musi się nim zaopiekować. Ratownicy medyczni bardzo często znajdują pracę w stacjach pogotowia ratunkowego czy oddziałach ratunkowych, która jest zlokalizowana w szpitalach.

Znajdują zatrudnienie również w wielu innych lokalizacjach, na przykład jednostki ratownicze przy policji czy wojsku, oraz w placówkach szkoleniowych. Czasami jest tak, iż pracują też na obozach i koloniach jako pomoc medyczna. Ratownicy medyczni muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem do ratowania poszkodowanych. Przykłady tutaj: Zestaw ratownictwa medycznego jest nieodzowny dla udzielania pomocy. Ratownik medyczny powinien mieć fachową wiedzę, jednakże równie ważne są określone predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu. Bardzo ważne są opanowanie i odporność na stres. Takie osoby muszą także umieć pracować w większym zespole ludzi i mieć umiejętność uspokojenia nawet w najbardziej przykrych sytuacjach. Muszą błyskawicznie zareagować i podejmować pewne działania, ponieważ od ich postępowania zależy bardzo wiele.

Przeczytaj więcej szczegółów, a poznasz dodatkowe materiały, które zapewne też Cię zaciekawią. Nie czekaj więc i użyj linku kurtka ratownik medyczny!

akcja ratunkowa

Autor: ER24 EMS (Pty) Ltd.
Źródło: http://www.flickr.com
Można powiedzieć, iż to zawód dla pewnych siebie ludzi, ale nie do końca przekonanych o swojej racji, gdyż zawsze należy postępować racjonalnie i z namysłem. Dodatkowo, profesjonalny ratownik zawsze musi się kształcić, nawet, gdy już długo pracuje w tym zawodzie. Nic nie zastąpi zwykłych ćwiczeń sprawnościowych, a również szkoleniowych, w których fantom medyczny będzie służyć jako osoba poszkodowana w jakimś zdarzeniu. Pamiętajmy, iż takie osoby ratują życie, powinny być więc perfekcyjnie przygotowane do każdego zdarzenia. To oczywiście, zapewniają prawdziwe akcje, lecz żeby móc dobrze ratować życie niezbędne są właśnie ćwiczenia.