Polecane wyposażenie do gabinetu stomatologicznego

Wielu stomatologów po zdobyciu odpowiedniej praktyki decyduje się na otworzenie własnego gabinetu dentystycznego i rozpoczęcie pracy na swój rachunek. Jednak trzeba wziąć się za to z głową, ponieważ jest sporo spraw, o których należy pomyśleć, a i koszty tego typu prac nie są małe.

gabinet dentystyczny

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com
Po pierwsze należy rozpocząć od znalezienia jakiegoś lokalu na swój gabinet. Lokalizacja jest oczywiście istotna, w pobliżu powinien znajdować się parking dla klientów, a sam gabinet raczej powinien znajdować się w miejscu, do jakiego łatwo dotrzeć. Przyjmuje się, że na wymagania jednego stomatologa zupełnie powinna wystarczyć powierzchnia kilkunastu metrów kwadratowych.

Musi zmieścić się tam poczekalnia, toalety i wreszcie gabinet. Wyposażenie dobrze żeby było z łatwo zmywalnych materiałów, już przy projektowaniu bezwzględnie należy przypilnować tego, aby meble wózki transportowe i wyposażenie było zgodne z przepisami sanepidu. Należy również pomyśleć o niepełnosprawnych osobach i zaplanować wszystko pod ich kątem, a także zadbać o bezpieczeństwo w środku gabinetu, przykładowo stosując bardziej odporne na plamy antypoślizgowe podłoża.

A co z odpowiednim sprzętem?
Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli dentyście to sterylizacja i odpowiedni autoklaw.

Po umeblowaniu samego lokalu przyjdzie czas na wyposażenie wnętrza gabinetu. Tu rozpiętość cenowa jest bardzo duża, lecz bez sumy pięćdziesięciu tysięcy złotych raczej nie ma co myśleć o odpowiednich zakupach. Lecz nie warto robić tu za dużych oszczędności. Przecież gabinet urządza się zamierzając go użytkować przez kolejne kilka lat, i kupno urządzeń umożliwiających dalszą rozbudowę sprawi, że w dalszej przyszłości można będzie uniknąć jego koniecznej wymiany.

Podstawową częścią każdego gabinetu jest stomatologiczny fotel, na jakim przyjmuje się pacjentów. Fotel będzie przeważnie zintegrowany z dentystycznym panelem, na jakim montuje się wszystkie wymagane przyrządy oraz urządzenia, takie jak ssak, piaskarka, kamera albo turbina stomatologiczna. Ważnym elementem gabinetowego wyposażenia powinien także być autoklaw, w którym sterylizuje się używane wcześniej narzędzia. Oczywiście warto także zakupić sporo dodatkowego wyposażenia, takiego jak na przykład turbiny, bakteriobójcze lampy czy lupy medyczne.