Czym zajmuje się specjalista neurolog?

Neurologia jest dziedziną medycyny, której nadrzędnym zadaniem jest zajmowanie się różnorodnymi chorobami które dotykają nasz obwodowy a także ośrodkowy układ nerwowy.

Trudności z którymi można zwrócić się o pomoc do neurologa to: różnorodnego typu bóle (np. rąk, twarzy, głowy, rwa kulszowa), wszelkiego rodzaju niedowłady (np. osłabienie kończyn), zaburzenia czucia (uczucie igiełek, drętwienie, mrowienie), nieprawidłowe odruchy tak w obrębie twarzy jak i tułowia bądź kończyn, zawroty głowy, zaburzenia węchu, zaburzenia połykania czy zaburzenia pamięci a także innych funkcji intelektualnych.

neurologia

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy już się trafi do specjalisty neurologa, lekarz – na podstawie swojej wiedzy jak też odpowiednich przyrządów – postara się określić tak przyczynę uszkodzenia układu nerwowego, miejsce w jakim powstał uraz, podłoże neuroanatomiczne, oraz jednostkę chorobową. Wśród najczęściej występujących schorzeń neurologicznych można wymienić: choroby kręgosłupa, neuralgie, zawroty głowy, epilepsję, guzy, urazy układu nerwowego, choroby genetyczne oraz wiele innych schorzeń o podłożu emocjonalnym. Pewne z tych zaburzeń da się „wyłapać” na podstawie najprostszych badań. Do wykrycia innych potrzebne jednak będą skomplikowane badania i metody jakie ponad wszelką wątpliwość ustalą typ choroby jak też sposób oraz możliwości kuracji. Jeśli spostrzegamy u siebie któreś z opisanych symptomów, nie można zwlekać, trzeba jak najprędzej zgłosić się u lekarza. Najlepiej wpisać w przeglądarkę wyrażenie: neurolog Wrocław, aby jak najszybciej otrzymać celną diagnozę. Do wizyty u neurologa należy się odpowiednio przygotować. Podczas wizyty specjalista neurolog zbiera wywiad od pacjenta. W neurologii jest on nadzwyczaj ważny. Niektóre elementy wywiadu mogą wskazywać na przyczynę schorzenia chorego.

Na wizytę należy wziąć z sobą wszystkie wyniki poprzednich badań, wypisy ze szpitala i pozostałą dokumentację jaką posiada pacjent. Neurolog (zobacz również neurolog warszawa) przeprowadzi badanie neurologiczne. To potężne narzędzie w rękach neurologa, gdyż umożliwia rozpoznanie która część układu nerwowego niedomaga. Badanie takie obejmuje badanie szyi i głowy, badanie kończyn dolnych jak i górnych wraz ze stopami a także tułowia.