Na dobre samopoczucie najodpowiedniejsze są jabłka. Mają tak wiele zalet, iż brakiem rozsądku jest ich unikanie

One apple a day-keeps doctor away” – bardzo znane brytyjskie powiedzonko w stu procentach prawdziwe. Często niezbyt doceniany owoc to rzeczywista bomba witaminowa i nie tylko.

Jabłko

Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com
Jabłka, gdyż o nich mówimy, wpływają korzystnie na serce, minimalizują poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają ciśnienie tętnicze, przeszkadzają w rozwoju nowotworom, normalizują poziom cukru we krwi, ograniczają apetyt. To zaledwie kilka z cudownych właściwości jabłek. Możemy je wszędzie zakupić: w hipermarkecie, na bazarze, w sklepie pod blokiem.

Absorbujący wpis? Jeżeli tak sądzisz, to bez wahania kliknij tutaj, ponieważ naprawdę warto zobaczyć tutaj inne tego typu posty.

Czy jednakże zdajemy sobie sprawę z ich dobrego wpływu na nasze samopoczucie? Z dobrodziejstwa jabłek warto korzystać przez cały rok, w szczególności porą zimową, pomimo to najbardziej smakują późną jesienią. Wtedy są najbardziej cenne i najbogatsze w lecznicze składniki. W skrócie w jabłkach, znajdują się najcenniejsze dla naszego organizmu właściwości.

Nasze jabłko, to tak naprawdę skarbnica potasu, czyli pierwiastka który odpowiada w naszym organizmie za wiele przemian. Następnym niezwykle cennym składnikiem jest błonnik pokarmowy, występujący w postaci pektyn. Działa on przeczyszczająco oraz reaguje na florę bakteryjną w jelicie grubym. To właśnie dzięki nim jabłka traktowane są za lek na zaparcia oraz biegunki. Chronią dodatkowo przewód pokarmowy i wpływają bardzo dobrze na pracę wątroby. Co więcej, pektyny minimalizują wchłanianie cholesterolu, co w rezultacie bardzo dobrze chroni przed miażdżycą oraz zawałem serca.

Co interesujące, jabłka to nasza narodowa chluba. Jeśli chodzi bowiem o kategorię producenci jabłek, jesteśmy na trzeciej pozycji, tylko za takimi potęgami, a ponadto o wiele większymi krajami, jak Chiny czy USA. Wyprzedzamy natomiast przykładowo Francję, Rosję czy Niemcy. Każdy z nas zna smak jabłka, faktycznie to od dzieciństwa mamy z nimi styczność, są bardzo popularne, przepyszne, i w zależności od gatunku – korzystne cenowo.

Wiele jabłek pochodzi z innych państw, są to odmiany trochę droższe, lecz czy koniecznie bardziej smaczne? Z pewnością nie, ponieważ nasi producenci jabłek mogą zaoferować produkt najwyższej jakości. To dlatego od lat nasze jabłka są popularne, nie tylko w Polsce. Już wiele osób poznało się na naszych najistotniejszych rodzimych owocach – jabłkach. Grzechem jest ich unikanie.