Z czym oraz kiedy należy udać się do specjalisty laryngologa?

Laryngolodzy zajmują się terapią schorzeń nosa, ucha, krtani i gardła. Laryngologia więc koncentruje się w zasadzie na organach głowy oraz szyi.
Kiedy jest w stanie nam pomóc laryngolog? Z pewnością wtedy, kiedy występują: zawroty głowy, bóle gardła itp.

Młynek do kawy

Autor: Segafredo Zanetti
Źródło: Segafredo Zanetti
lampa

Autor: Eduardo Mueses

laryngolog

Autor: Włodarzewska S.A.
Źródło: Włodarzewska S.A.
Powszechny, nierzadko nawracający kłopot na ratunkowym oddziale stanowią pacjenci z niedyspozycjami o charakterze zawrotów głowy. Dogłębny wywiad a także wyczerpujące badanie (badanie wzroku łódź) przedmiotowe będą wówczas nieodzowne do postawienia prawidłowego rozpoznania jak też wykluczenia poważnej patologii. Do lekarza laryngologa, bądź do przychodni, w której przyjmuje, udajemy się też, gdy mamy kłopot z uporczywym katarem. Zakłócenia odpływu wydzieliny prowadzić bowiem mogą do nagromadzania się jej w świetle zatoki jak też następowego mnożenia się mikroorganizmów. Krwawienie z nosa to również powód, który może pokierować nasze kroki do doktora laryngologa. Nos ludzki posiada dość bogate unaczynienie. Przy kuracji krwawienia tego typu, powinno się określić, czy źródło krwawień znajduje się w tylnej czy też w przedniej części jamy nosowej. Tak zwane przednie krwawienia stanowią 90% wszelkich krwawień, są zwykle proste do uwidocznienia i zlokalizowane są w punkcie połączenia paru naczyń w przednim obrębie przegrody nosa. Pozostałe 10% krwawień są to tzw. krwawienia tylne, najczęściej występujące ku tyłowi od małżowiny nosowej, bardzo trudne do uwidocznienia przy pomocy nosowego wziernika. Większa część krwawień tego rodzaju (szczególnie przednich) jest spowodowana zaburzeniami miejscowymi (infekcje bakteryjne, katar alergiczny), nadużywanie miejscowych lekarstw obkurczających etc.).

Specjalista laryngolog na pewno będzie mógł nam pomóc też w razie zachorowania na zapalenie gardła a także w rozmaitych przypadłościach, jakich symptomem będzie ból ucha.