Na czym polega praca ortodonty?

Ortodonta z pewnością nie jest rozdawcą czy też zbywcą aparatów ortodontycznych. Jest lekarzem.
Ortodonta to nie tylko prostowanie zębów. Trzeba spostrzec, że to z czym przeważnie kojarzymy ortodontę, zatem z poprawianiem krzywo rosnących ząbków, to jedynie mały ułamek spraw, które leżą w polu jego zainteresowań.

Obiad

Autor: photoantenna
Źródło: http://www.flickr.com
Nie absorbując się ustaleniem jak powinna wyglądać norma ani również nie badając przyczyn powstania wad zgryzu, nie zdołalibyśmy ich skutecznie leczyć.
Łóżko sypialniane   rama drewniana

Autor: jm3
Źródło: www.flickr.com
Cały czas jeszcze bardzo rzadko zgłaszają się do specjalistów pacjenci do tzw. leczenia ortodontycznego-przedprotetycznego. Jest to sytuacja, gdy Pacjent z brakami w uzębieniu przychodzi do specjalisty stomatologa (zobacz klinika stomatologiczna kraków) celem zrealizowania uzupełnień protetycznych, jednakże posiada defekty zgryzu, jakie uniemożliwiają zrealizowanie prawidłowych pod względem funkcjonalnym oraz estetycznym uzupełnień. Wtenczas protetyczne leczenie musi być poprzedzone ustawieniem ząbków przez lekarza ortodontę. Polegać ono może przykładowo na pionizowaniu pochylonych do luk bądź odtworzeniu przestrzeni po ząbkach postradanych.

Przyczyny powstawania wad zgryzu mogą być: dziedziczne – gdy wada przechodzi z pokolenia na pokolenie (przykładowo głębokie zachodzenie górnych siekaczy na zęby dolne, nazbyt długa żuchwa, brak zawiązków zębowych), wady wrodzone – zatem takie, których powstanie spowodowane zostało spowodowane szkodliwymi czynnikami działającymi na płód. Tzw. wady nabyte, które stanowią powyżej 80% wszelkich defektów, powstają pod wpływem różnych niesprzyjających czynników działających na organizm człowieka od chwili narodzin.