Jak nie doprowadzić do sytuacji, żeby wymagane było u Ciebie leczenie kanałowe?

Endodontyczne leczenie wykonuje się wówczas, gdy dojdzie do zapalenia miazgi zęba. Do zapalenia może dojść wówczas, kiedy próchnica jest zaniedbana albo nieprawidłowo leczona.
Jeśli próchnica jest bardzo zaawansowana, to tylko leczenie kanałowe mogłoby uchronić przed usunięciem zęba.

Czy konieczne jest leczenie kanałowe, o tym decyduje dentysta po wysłuchaniu Pacjenta, gruntownym jego zbadaniu oraz przeanalizowaniu rentgenowskiego zdjęcia. Przeważnie przyczyną do błyskawicznej wizyty u dentysty jest ból zęba. Pojawia się on co jakiś czas dla przykładu podczas jedzenia cukierków czy picia zimnych napojów. Wówczas do czynienia możemy mieć z początkowym zapaleniem miazgi zębowej. Dentysta na tym etapie może wyleczyć ząb. Jeśli ból często występuje w czasie jedzenia, przy nagryzaniu lub nawet w czasie płukania wodą ust, wtedy jest niezwykle prawdopodobne, że pacjent cierpi na zapalenie miazgi zębowej, jakie jest nieodwracalne. Poza tym temu bólowi zęba towarzyszy jeszcze ból głowy, wysoka temperatura ciała i brzydki zapach. Aby nie doszło do usunięcia zęba, będzie konieczne leczenie kanałowe.
kawa

Autor: Adam Lehman
Źródło: http://www.flickr.com
Stomatologowi do postawienia odpowiedniej diagnozy, jest konieczne zdjęcie rentgenowskie. Na podstawie tego zdjęcia dentysta jest w stanie ocenić, w jakim stopniu choroba jest zaawansowana oraz układ i położenie zębowych kanałów. Zdjęcie pozwala także na określenie, czy infekcja jest w środku zęba czy rozprzestrzeniła się do kości, które okrążają ząb. Następnie, dentysta (sprawdź tutaj dentysta wałbrzych) otwiera ząb i obumarła tkanka zostaje usunięta. Robi to za pomocą specjalistycznego sprzętu. Wykorzystuje przy tym środki chemiczne, jakie zapewniają właściwą dezynfekcję miejsca, jakie jest zakażone.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, więc nie trzeba obawiać się nieprzyjemnych doznań. By do odsłoniętego zęba nie dostały się zarazki ze śliny ząb, jaki jest leczony, jest osłonięty specjalną gumą, którą nazywamy koferdamem.