Kto mógłby poddać się badaniu o nazwie cystoskopia?

W dzisiejszych czasach można by zrobić wiele badań. Można by zbadać sobie prawie wszystko. Od węzłów chłonnych przez cewkę moczową po nerki. Wyniki badań możemy odebrać zazwyczaj w przychodni, w jakiej robiliśmy badania.

kobieta w koszulce nocnej na łóżku

Autor: Danni Angel
Źródło: http://www.flickr.com
W uroginekologii oraz nefrologii moglibyśmy wykonać badanie o nazwie cystoskopia. Jest to badanie, które polega na wprowadzeniu do pęcherza moczowego specjalnego urządzenia przez cewkę moczową. Skierowanie na takie badanie, Pacjent otrzymuje przeważnie od lekarza urologa. Badanie to jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale można je również zrobić prywatnie. Na tego typu badanie urolog kieruje chorego, jeśli podejrzewa przeróżne nieprawidłowości w obrębie dolnych dróg moczowych lub jeżeli wystąpił krwiomocz, powtarzające się infekcje dróg moczowych albo jeśli jest podejrzenie wystąpienia nowotworu pęcherza moczowego. Badanie to jest niezwłocznym sposobem na ocenę stanu pęcherza moczowego.

Czy chcesz może otrzymać link do strony chirurg dziecięcy, gdzie oczekują na Ciebie kolejne wpisy? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się nasz serwis.

Badanie to jest przeprowadzane po zabiegu usunięcia rakowych zmian, które usytuowane były na narządach moczowych. W czasie zabiegu może być również przeprowadzona cystolitotomia, która polega na likwidowaniu z układu moczowego kamieni poprzez rozbijanie ich.

Przed przeprowadzeniem badania, lekarz zlecić może przeprowadzenie badania ogólnego krwi. Bezpośrednio przed zabiegiem należy oddać mocz, żeby pęcherz był opróżniony. Należy także umyć starannie krocze. Osoby, które posiadają stwierdzoną infekcję dróg moczowych, mogą wziąć przed zabiegiem lekarstwa antybakteryjne przepisane przez lekarza. Te osoby, u których użyte będzie ogólne znieczulenie, muszą być na czczo.

Badanie takie przynosi na myśl wizytę u ginekologa, ponieważ pacjent siąść powinien na fotelu z ugiętymi nogami w biodrowych i kolanowych stawach. Stopy umiejscowione są na podpórkach. Wówczas cewka moczowa jest lepiej widoczna.