Kiedy wskazane jest zasięgnąć usług psychologa na Śląsku

Definicja psychoterapii pochodzi od greckiego słowa „psyche”-czyli dusza i „therapein”- czyli leczyć, oznacza zatem leczenie duszy. Składają się na nią wszelkie oddziaływania o charakterze psychologicznym, zmierzające do polepszenia samopoczucia pacjenta. Wspólną cechą tych oddziaływań jest rozmowa między pacjentem a terapeutą, który stanowikluczowy środek leczenia.

psychoterapia

Autor: Sohel Parvez Haque
Źródło: http://www.flickr.com

Cele psychologiczne ukierunkowane są zwykle na zmiany zachowań i postaw pacjenta, jak także na rozwój jego kompetencji emocjonalnych.

Każdy doświadcza w swoim życiu kłopotów, czasem takich, z jakimi sam nie potrafi sobie poradzić. Nie w każdej sytuacji – najbliższe otoczenie, przyjaciele czy rodzina może pomóc. Właśnie wtedy potrzebny jest psycholog. Często osoby, które przychodzą po raz pierwszy do psychologa mówią, że nigdy nie przypuszczały, że będą musiały tutaj przyjść… iż dotychczas zawsze same radziły sobie z kłopotami. Konieczność konsultacji z psychologiem odbierają jako rodzaj porażki. Tymczasem terapia psychologiczna wymaga od pacjenta dużej odwagi, wytrwałości jak i szczerości co do siebie samego i wewnętrznej motywacji. W gabinecie psychologicznym w Katowicach – psycholog towarzyszy, doradza, pomaga dostrzec nową perspektywę oraz bardziej konstruktywne sposoby radzenia sobie z trudnościami. Jeśli zdecydują się Państwo nad wprowadzeniem życiowych zmian, psycholog będzie wspierać Państwa wysiłki. Psycholog z przyjemnością podzieli się wiedzą i wesprze w rozwiązywaniu problemów czy rozwijaniu umiejętności osobistych. W odpowiedzi na rozmaite potrzeby pacjentów, oferuje się psychoterapię dla jednej osoby lub grupową, psychoterapię dla par i małżeństw, diagnozę dzieci i młodzieży, ale też warsztaty umiejętności społecznych oraz grupy wsparcia.

wizyta u psychologa

Źródło: flickr.com

Podstawowym narzędziem pracy psychologa jest rozmowa. Psycholog nie ocenia ani nie poucza. Sugerowana częstotliwość spotkań terapeutycznych to 2-3 sesje tygodniowo. Terapia poprzedzona jest konsultacjami. Konsultacje psychologiczne, to 1 lub 2 spotkania o charakterze konsultacyjnym. Każda konsultacja trwa 50 minut i służy temu, aby jak najlepiej zrozumieć naturę problemu klienta i zaproponować mu najefektywniejszą formę pomocy. Później następuje terapia długoterminowa. W czasie stałych spotkań pacjent opowiada terapeucie to, co uzna za ważne, poruszające albo po prostu warte opowiedzenia, bez żadnych tematycznych ograniczeń. standardowa częstotliwość sesji w przypadku terapii długoterminowej to 2 lub 3 razy tygodniowo. Psychoterapia trwa do momentu rozwiązania problemów pacjenta.

Ciekawi Cię, jakie są autorskie źródła? Więc chcę zachęcić Cię, byś wszedł na moją inną stronę. Tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Decyzję o zakończeniu terapii podejmuje razem terapeuta i pacjent.