Alergia na wiosnę

nieprzyjemne to, kiedy pojawia się słońce, temperatura rośnie, pozostałości śniegu roztapiają się, a my, alergicy zaczynamy smarkać i generalnie dziwnie się czuć. Spacery czy porządki na świeżym powietrzu przyprawiają o ból głowy, katar i niedobre nastrój, a my sobie myślimy i podziwiamy ciut z zazdrością tych ludzi, którym nie dolega alergia. No coż… Mimo tych nieprzyjemności nauczyliśmy się funkcjonować z tą przypadłością.

co to istotnie jest ta cała alergia, ta znajomo brzmiąca, ale niepoznana dostatecznie, szczególnie przez osoby nieskażonych jej namolnym działaniem?

Alergia pojawia się, gdy organizm działa nie tak jak wypada, na czynniki, które organizm powinien zlekceważyć. Tak się jednak nie dzieje i pojawia się zmartwienie. Przyczyną są alergeny znajdujące się, między innymi, w pyłkach roślin, pokarmach, nieczystościach…

tabletki

Autor: peace6x
Źródło: http://www.flickr.com

Układ odpornościowy, jak sama definicja wskazuje zabezpiecza organizm przed tego typu, z pozoru niewinnymi detalami. Z pozoru, gdyż organizm alergika pracuje trochę inaczej. mianowicie, rozważa czy występujący czynnik to wróg. Jeśli wywoła to alarm organizm zacznie się osłaniać, a jak to, już każdy alergik wie perfekcyjnie: kichanie, zapalenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa, kaszel…- więcej informacji.

Można wyróżnić dwie najbardziej znane rodzaje alergii. Pierwsza z nich to alergia (sprawdź alergolog legnica) wyziewna (substancje, które są odpowiedzialne za uczulenie przedostają się do organizmu przez układ oddechowy – inhalacja), druga – układem pokarmowym.

Na szczęście, z powodzeniem da się walczyć z alergią, musimy jedynie zastosować się do kilku prawideł. Jeśli chorujemy na alergię pokarmową, optymalnie, jak będziemy wystrzegać się tych pokarmów, które wywołują przykre objawy. Do tego typu produktów dodać można owoce, ryby, orzeszki ziemne czy mleko krowie.

Alergicy wyczuleni na pyłki roślin powinni w miarę możliwości omijać miejsca, w których stężenie pyłków jest znaczące. korzystniej wybierać okolice nadmorskie lub wysokogórskie, które są mniej zanieczyszczone.

Dla podatnych na pyłki roślin zaś najlepiej nie przebywać w miejscach, gdzie stężenie pyłków jest stosunkowo znaczne. Dobrym|ciekawym rozwiązaniem jest też rezygnacja z wielu rzeczy w mieszkaniu, które mogą zgarniać kurz. W dużych miastach (Warszawa, Kraków czy Wrocław), zwłaszcza w porze letniej, wszelki kurz przy dosyć suchym okresie letnim zasypuje nasze mieszkania. Może niedostrzegalny na początku mocno przeszkadza osobom uczulonym na kurz. Warto w takim razie wietrzyć pomieszczenia, ale już późnym wieczorem, gdy kurz opadł.

Jeśli i to nie skutkuje, udaj się do doktora, który na pewno znajdzie sposób na zmniejszenie przykrego uczulenia.