kieliszek a wódką

Czemu choroba alkoholowa stanowi taki duży problem zarówno dla chorej osoby, jak i jej bliskich.

Problemy z alkoholem ma spora część dorosłych, niestety przerażające jest to, że w wielu przypadkach po różne napoje sięga także młodzież, a niekiedy i dzieci. Osoby nadużywające alkoholu często nie dopuszczają nawet do siebie myśli, że to co robią stanowi już chorobę. Dla nich wypicie kilku butelek piwa czy wina to codzienny zwyczaj, ale są absolutnie przekonani, że jeśli tylko będą chcieli, to w każdym momencie mogą wszystko skończyć.

terapia
Autor: Memorial Student Center Texas A&M University
Źródło: http://www.flickr.com

Do któregoś etapu rzeczywiście tak będzie, jednak jeżeli granica zostanie przekroczona, to odstawienie tak zwyczajnie butelki będzie coraz cięższe. Niestety problem z nadużywaniem alkoholu to nie będzie tylko kwestia samego pijącego, lecz również jego otoczenia i rodziny. Niekiedy zaczyna się pojawiać agresja, osoby pijane awanturują się, są wulgarne, a niekiedy pojawia się nawet przemoc. Takie uzależnienie ma też wpływ na stan finansów. Alkoholicy na swój nałóg potrafią wydać każdy zarobiony grosz, wynoszą z domu i sprzedają wszystkie cenne rzeczy, a czasami posuwają się nawet do rozmaitych przestępstw. Dla bliskich życie z taką osobą do łatwych nie należy, nawet jeśli nie ma żadnych problemów z pieniędzmi lub przemocą. Osoby nadużywające alkoholu długi czas się bronią przed tym, żeby się przyznać do swojego problemu, a tym bardziej przed podjęciem leczenia. Tak naprawdę samodzielne skończenie nałogu jest rzeczywiście trudne i wymaga ogromnego samozaparcia i silnej woli.

odwyk
Źródło: flickr.com

Najlepszym wyjściem jest, jeżeli osoba uzależniona zacznie sobie uświadamiać swoje problemy i będzie chciała skorzystać z profesjonalnego wsparcia, wówczas przy wsparciu najbliższych jest sporo szans na to, że uda się wyjść z kryzysu. Sam odwyk alkoholowy polega na leczeniu zarówno uzależnienia fizycznego, gdzie niekiedy potrzebna będzie nawet poważna detoksykacja, jak też psychiki. Często bowiem kłopot z alkoholem wynika z jakiś problemów, z jakimi dana osoba sobie nie radzi i w ramach ucieczki sięga po następny kieliszek. Rozpoczynając leczenie trzeba się nastawić na dość długą i wymagającą niejednego wyrzeczenia kurację, lecz jeżeli tylko będzie taka możliwość, to należy ją podjąć.