Czy szał na zdrowe odżywianie i obsesyjne dbanie o utrzymanie wysokiej sprawności fizycznej, to okresowa moda, czy długotrwała zmiana?

W dzisiejszych czasach z każdej strony jesteśmy ciągle atakowani hasłami, o tym jak niezwykle ważny jest zbilansowany jadłospis, obfitujący w rośliny strączkowy i ryby. Do tego rzecz jasna trzeba dorzucić systematyczne bieganie aby wyćwiczyć mięśnie, a do tego hektolitry wody mineralnej i specjalnej, białej herbaty, zbieranej na ekologicznych polach w Chinach, czy Japonii. Jednak, czy te i pozostałe tendencje zostaną wśród nas na dłużej pozostaje kwestią dyskusyjną.

kobieta ćwicząca na łonie natury
Źródło: http://dbam-o-siebie.pl/
Badacze społeczeństwa podają uspokajające prognozy, iż nasz naród, w odróżnieniu od zachodnioeuropejskich, wszedł na ścieżkę zdrowia. Aplikacje umilające uprawianie sportu i pokazujące nasze postępy w danej dziedzinie, zyskują coraz więcej zwolenników, a ekwipunek sportowy i bilety na basen rozchodzą się w oczach. Z każdym dniem liczba ludzi podejmujących decyzję o przejściu na odtrucie alkoholowe i nikotynowe, zwiększa się o kolejne dziesiątki, chcących zmienić swoje życie. Oczywiście takie zmiany są zjawiskiem bardzo pozytywnym i mającym zbawienne skutki na rozwijanie się naszego społeczeństwa i na pewno nie istnieje człowiek, któremu odtrucie alkoholowe nie poprawiło sytuacji zdrowotnej

Jednak mnóstwo lekarzy alarmuje, że dla człowieka, który całe życie odżywiał się w zupełnie różny sposób, przejście na owy, prozdrowotny styl życia, w ciągu jednej nocy, może okazać się szokiem dla organizmu. Dlatego przejść na weganizm warto w spokojny sposób i krok po kroku dochodzić do zamierzonego celu. Podobnie jest ze sportem i jeżeli przez cały czas nasza aktywność sportowa była ograniczona do codziennych obowiązków, nie można od razu przebiec maratonu. Chcąc wiec dołączyć do szeregów żyjących jak najzdrowiej można, warto po prostu pamiętać rozsądek i być konsekwentnym.

kobieta podczas wizyty u lekarza, zdrowie
Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Wygląda na to, iż moda na zdrowy życia to nie tylko chwilowy trend, a coś trwalszego, co może zostać z nami na dłużej i niezwykle odmienić nasze społeczeństwo. Jest to bardzo potrzebne, bo musi istnieć przeciwwaga dla wręcz toksycznych elementów, takich jak na przykład wysoko przetworzone produkty spożywcze i obecne w każdym mieście restauracje szybkiej obsługi. Na szczęście w naszym kraju takie zmiany nie dotarły aż tak daleko i zakup niepryskanych warzyw i owoców to coś wciąż dla nas możliwego, co w miejscach takich jak Anglia, czy Kanada jest prawie nieosiągalne.