psycholog

Na czym się zasadza leczenie z alkoholizmu

Alkoholizm ewidentnie jest chorobą. Boryka się z nią coraz więcej osób, które nie mogą uporać się z martwiącymi ich kłopotami i szukają łatwiejszych sposobów na pokonanie ich. Ale tymczasowe zapomnienie o zmartwieniach w żadnym razie nie prowadzi do ich usunięcia, a tylko je pogarsza. Nasz ośrodek leczenia uzależnionych specjalizuje się w alkoholizmie, który, przy niekontrolowanym piciu wszelkich napojów procentowych, może prowadzić nawet do śmierci.

Naturalnie leczenie alkoholizmu nie jest łatwe, bowiem alkoholizm to nie jedynie fizyczne, ale również psychiczne uzależnienie od trunków z procentami. Czasem trzeba wykorzystać nawet kilka metod, aby wreszcie przyniosły oczekiwane rezultaty. Jedną z najczęściej praktykowanych jest psychoterapia. Przez wielu uznawana jest za jedyną stosowną drogę do wytrzeźwienia, która naprawdę pozwala uwolnić się od uzależnienia. Obejmuje poza fachową terapią ze specjalistą, również niezbędne wparcie i praktyczne wskazówki, w jaki sposób radzić sobie z codziennymi kłopotami. Szczególnie ważnym krokiem podczas psychoterapii jest znalezienie powodów alkoholizmu i dołożenie wszelkich starań, by je zniwelować. Znaczące są także zajęcia terapeutyczne z bliskimi alkoholika, którym trzeba wskazać, jak pomagać choremu, dawać wsparcie oraz reagować na krytyczne sytuacje.

regał alkoholowy
Źródło: pixabay.com
Poza przedstawianą terapią szczególnie pozytywne efekty przynoszą grupy wsparcia. Liczą kilka albo kilkanaście osób, które łączy wspólny problem i chęć do poradzenia sobie z nim. Członkowie grupy wparcia nieprzerwanie się wspierają, dzielą swoimi doświadczeniami oraz nawiązują wzajemne więzi. Osoby uzależnione najlepiej zrozumieją kłopoty alkoholowe innych, a alkoholicy przystępujący do grupy widzą, że nie są zdani tylko na siebie. Po zakończonej terapii istotne są zajęcia terapeutyczne, które pozwolą podtrzymać osiągnięte rezultaty. Najistotniejsze jednak jest to, aby alkoholik sam chciał przestać pić. Warto jest jak najszybciej rozpocząć działania i zmierzyć się z trudnym problemem, który dotyka nie tylko nas, lecz – nade wszystko – naszych najbliższych. Im szybciej podejmiemy decyzję o podjęciu leczenia, tym szybciej odzyskamy swoje życie.