alkohol

O najczęstszych uzależnieniach Polaków, a także o efektywnych metodach ich leczenia

Nałóg bywa naprawdę poważną przypadłością, o czym najczęściej zapominamy i co więcej, kompletnie nie pamiętamy, że dobra terapia możne zdziałać cuda. Najistotniejsze jest to, by w miarę wcześnie poznać problem, co w istocie jest dość trudne, bowiem osoby uzależnione z zasady nie mogą właściwie ocenić swego stanu zdrowia, w tym również tego psychicznego. Natomiast z odszukaniem kompetentnych specjalistów nie powinno być jakichkolwiek trudności – na obszarze kraju działają ośrodki, które pomagają panom i paniom z najróżniejszymi uzależnieniami.

butelko po alkoholu
Autor: romana klee
Źródło: http://www.flickr.com
Palenie papierosów bądź, ogólnie rzecz ujmując, tytoniu jest niemal egipską plagą. Jednakże najgorszy bywa jeden naprawdę smutny fakt. A mianowicie, po paczki z papierosami sięgają młodzi ludzie. I jeżeli wierzyć zestawieniom, to okaże się, że niektórzy piętnastolatkowie wypalają na dzień nawet pół paczki. Wiele osób twierdzi, że najlepszym sposobem walki z wymienionym nałogiem bywa zupełna abstynencja. Natomiast jeżeli ktoś pali od dobrych paru lat, to może oczywiście leczyć się na własną rękę, ale o dużo lepsze rezultaty daje wizyta u terapeuty.

Lampka czerwonego półsłodkiego wina lub nawet olbrzymi kufel piwa z pewnością nikomu nie zaszkodzą, oczywiście pod warunkiem, że dana solenizantka zachowa umiar. De facto problem zaczyna się wtedy, gdy trzydziestolatek zaczyna dzień od paru kieliszków wódki albo butelki wina najgorszej jakości. Leczenie alkoholizmu bywa kojarzone nade wszystko z klubami AA, chociaż na pomoc można liczyć także i w innych organizacjach. Istotne bywa natomiast to, żeby psychoterapii poddali się poza tym członkowie rodziny, bo są oni osobami współuzależnionymi.

Chociaż nałóg standardowo wiążemy z alkoholizmem i paleniem papierosów, to praktycznie można szybko uzależnić się niemal od wszystkiego. Na początku kilometrowej lisy znajdują się narkotyki i różnego rodzaju gry hazardowe, a następnie trzeba także wymienić pracoholizm i zakupoholizm. Jeżeli efektywne leczenie alkoholizmu zależy głównie od dobrej chęci osoby uzależnionej, to tutaj nie będzie inaczej – dana trzydziestolatka musi się przyznać, że ma duży problem, przykładowo z robieniem zakupów, a wtedy doświadczony terapeuta będzie w stanie jej pomóc.