nałóg, alkoholizm

W jaki sposób alkohol wpływa na życie, czyli dlaczego trzeba natychmiast podjąć walkę z uzależnieniem?

Alkoholizm to nadzwyczaj trudna choroba. Wielokrotnie osoby uzależnione wypierają się swej ułomności, albowiem nie chcą zaczynać leczenia. Walka z alkoholizmem jest pełna wyrzeczeń oraz cierpienia, ale trzeba szybko podjąć decyzję o niej, ponieważ alkohol wyniszcza nas organizm. Jak na niego wpływa?

odwyk alkoholowy
Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim nie trzeba wypić dużo, aby dostrzec jego działanie, chyba że popijamy już od jakiegoś czasu oraz potrzebujemy większej dawki, aby przeżyć stan upojenia alkoholem. Poza fizycznymi objawami szybko objawiają się niższe sprawności funkcjonowania naszego układu nerwowego. Widać to po zanikaniu precyzyjnego myślenia lub mniejszej zdolności osądu. Oprócz tego alkohol upośledza uczuciowość wyższą, zatem np. poczucie więzi rodzinnych lub moralność. Picie powoduje wystąpienie prymitywnych zachowań, a im więcej alkoholu, tym coraz poważniejsze zatrucie procentami oraz coraz bardziej szkodliwe oddziaływanie na układ nerwowy, ale nie wyłącznie. Alkohol działa także na układ krążenia, a mianowicie może zakłócić funkcjonowanie serca. Stałe nadużywanie alkoholu można prowadzić do trwałych uszkodzeń. Następny układ, na jaki niepożądane oddziałuje alkohol, to układ pokarmowy. Może wystąpić odczucie suchości, niesmaku, zgaga, a także wzdęcia brzucha i inne kłopoty żołądkowe. Picie może wreszcie doprowadzić nawet do marskości wątroby. Trzeba także nadmienić o układzie oddechowym, a szczegółowiej o przewlekłym zapaleniu dróg oddechowych i o kłopotach psychiki, a na ogół występujące dolegliwości to zaburzenia pamięci, zmiany humoru oraz agresja.

leczenie
Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

Teraz już wiesz, że należy szybko rozpocząć walkę z alkoholem. Pierwszy krok to naturalnie przyznanie się do uzależnienia, później z kolei można zapisać się na terapię. Najlepszy będzie całodniowy odwyk alkoholowy, np. w Krakowie, ale jeśli nie jest to możliwe, można podjąć leczenie ambulatoryjne. Niekiedy bowiem ogranicza nas praca bądź inne obowiązki, zatem dobrze prosić najbliższych o wsparcie, by móc zacząć stosowną terapię oraz ponownie żyć bez alkoholu, który i tak już spowodował dużo krzywdy nam oraz naszej rodzinie.